Iluzia de statalitate din Transnistria se prăbușește – Victor Parlicov, despre viitorul regiunii

06 Feb. 2025, 11:04
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2025, 11:04 // Uncategorized //  Ursu Victor

Fostul ministru al Energiei, Victor Parlicov, a declarat într-un podcast pentru Europa Liberă că Uniunea Europeană nu va sprijini menținerea status quo-ului în Transnistria, subliniind că nu va finanța continuarea iluziei de statalitate menținută de gazul gratuit oferit regiunii. Parlicov a explicat că Rusia joacă un rol major în regiunea stângă a Nistrului, având control nu doar asupra infrastructurii energetice, dar și asupra forțelor de ordine și ale structurilor militare, care s-au susținut financiar prin livrările de gaz.

„Miliția și forțele armate din Transnistria, inclusiv MGB, au fost susținute financiar de acest gaz gratuit, iar fără el, întregul sistem riscă să se prăbușească”, a spus Parlicov. Acesta a subliniat că, dacă se elimină această resursă energetică, structurile de putere din regiune se vor prăbuși, iar iluzia de statalitate a Transnistriei va dispărea.

În continuare, fostul ministru a accentuat că Chișinăul dispune acum de un mecanism de negociere mult mai puternic decât în trecut, având sprijinul Uniunii Europene pentru a rezolva criza energetică și a transforma acest sprijin în oportunități de reinserție și reintegrare a regiunii transnistrene în cadrul Republicii Moldova.

„Depinde acum de noi cum vom folosi aceste resurse și cum vom construi un plan de reintegrare. Chișinăul are mult mai multă putere de negociere acum decât a avut în trecut și are sprijinul internațional pentru a găsi soluții”, a conchis Parlicov.

UE s-a angajat să ofere un ajutor de 60 de milioane de euro ar acoperi aproximativ 70% din consumul social al malului stâng, nivel înregistrat înainte de criză. Fondurile vor fi oferite cu condiția aprobării de către Guvernul Republicii Moldova a unui plan de actualizare a tarifelor la energie. Companiile mari, care exportă produse, vor trebui să plătească energia la prețuri de piață, iar giganții industriali vor fi excluși din pachetul de sprijin. În plus, vor fi necesare acțiuni concrete pentru asigurarea respectării drepturilor și libertăților fundamentale ale omului.

În primele 5 zile de când Energocom asigură cu gaze și consumatorii din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, au fost cumpărare și livrate în raioanele de est peste 11 milioane de metri cubi de gaze, conform solicitărilor Tiraspoltransgaz.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Europa se pregătește să lanseze o alternativă proprie la rețeaua socială X, într-un context marcat de tensiuni tot mai vizibile între Uniunea Europeană și Statele Unite. Noua platformă, denumită W, este prezentată drept un spațiu digital construit pe valori europene, cu accent pe identitatea utilizatorilor, protecția datelor și combaterea dezinformării.

Potrivit informațiilor apărute în presa europeană, W își propune să funcționeze pe principiul „We” (Noi), punând în centrul său comunitatea și responsabilitatea. Utilizatorii vor fi obligați să își verifice identitatea prin documente oficiale și validare foto, o măsură menită să reducă fenomenul conturilor false și al boților care influențează dezbaterile publice online.

Proiectul este susținut de un consiliu consultativ format din foști miniștri și reprezentanți ai mediului de afaceri, în special din state nordice, iar conducerea este asigurată de Anna Zeiter, expertă în protecția datelor, cu o carieră îndelungată în industria tehnologică. Aceasta a explicat că litera „W” reflectă două concepte-cheie: valori și utilizatori verificați, subliniind că platforma va respecta strict legislația europeană privind confidențialitatea și securitatea datelor.

Datele utilizatorilor vor fi găzduite exclusiv în Europa, de companii europene, iar infrastructura va fi una descentralizată. Inițiatorii proiectului susțin că obiectivul este crearea unei rețele sociale care să combine libertatea de exprimare cu responsabilitatea și transparența, într-un cadru democratic clar.

Platforma a fost prezentată oficial în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, unde a atras atenția analiștilor și jurnaliștilor internaționali. W nu este încă disponibilă publicului larg, însă lansarea efectivă este așteptată în lunile următoare.

Inițiativa apare pe fundalul unor dispute mai vechi dintre Bruxelles și marile companii americane de tehnologie, acuzate de autoritățile europene că nu respectă suficient regulile privind transparența, protecția datelor și combaterea conținutului nociv. În acest context, tot mai multe voci politice europene susțin necesitatea dezvoltării unor platforme digitale proprii, care să reflecte valorile și regulile Uniunii Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!