Întâlnire de gradul zero! Fermierii vor să discute cu noua șefă de la BNM: Suntem ruinați de datorii

26 Dec. 2023, 17:07
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
26 Dec. 2023, 17:07 // Slider //  bani.md

Asociația „Forța Fermierilor” adresează un apel către Banca Națională a Moldovei (BNM), solicitând sprijin financiar pentru a face față problemelor financiare cu care se confruntă fermierii din Republica Moldova. Membrii asociației consideră că BNM are responsabilitatea de a interveni în această situație dificilă pentru a sprijini sectorul agricol.

În apelul lor, fermierii subliniază că sectorul agricol moldovenesc a suferit serios în ultimii doi ani, iar sprijinul atât al autorităților locale, cât și al partenerilor străini este esențial pentru a depăși aceste dificultăți.

„Sute de fermieri se confruntă cu dificultăți financiare și amână plățile împrumuturilor. De asemenea, remarcăm că dialogul cu predecesorul dumneavoastră a fost limitat, iar acesta a refuzat să discute despre posibilele forme de asistență pentru producătorii agricoli aflați într-o situație dificilă”, a declarat asociația.

Fermierii au subliniat că au avut întâlniri cu parlamentari și oficiali europeni interesați să ofere sprijin, însă aceasta necesită o poziție mai activă și sprijin din partea autorităților moldovenești. Ei speră că BNM va răspunde pozitiv la apelul lor și va contribui la revitalizarea sectorului agricol din Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

15 Aug. 2026, 09:47
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Aug. 2026, 09:47 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Portul Fluvial Ungheni, care își desfășoară principala activitate operațională la Portul de Pasageri și Mărfuri Giurgiulești, a operat în 2025 peste 950 de mii de tone doar din cele două categorii principale de mărfur pietriș și cereale. În același timp, veniturile întreprinderii au scăzut cu aproape 14 milioane de lei într-un singur an.

Cea mai importantă marfă operată în 2025 a fost pietrișul. Prin infrastructura portuară au trecut 653 de mii de tone, material utilizat inclusiv pentru realizarea proiectelor de infrastructură rutieră din Republica Moldova.

Un volum important l-au reprezentat și cerealele destinate exportului. În cursul anului trecut, prin port au fost operate 303 mii de tone de cereale.

Cumulat, doar pietrișul și cerealele au reprezentat 956 de mii de tone de mărfuri operate în 2025, ceea ce evidențiază rolul infrastructurii portuare în aprovizionarea sectorului construcțiilor și în exporturile agricole ale Republicii Moldova.

În pofida volumelor importante de mărfuri, veniturile Portul Fluvial Ungheni au înregistrat o scădere. Dacă în 2024 întreprinderea a raportat venituri de 74 milioane de lei, în 2025 acestea au coborât la 60,3 milioane de lei.

Este vorba despre o diminuare de 13,7 milioane de lei, echivalentul unei scăderi de aproximativ 18,5% într-un singur an.

În schimb, salariul mediu în cadrul întreprinderii a crescut. Acesta a urcat de la 14,7 mii de lei în 2024 la 15,4 mii de lei în 2025, cu aproximativ 4,8%.