Investește în dezvoltarea ta personală! Evenimente gratuite și utile pentru această săptămână

29 Iun. 2021, 15:33
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
29 Iun. 2021, 15:33 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Cu toate că vara avem nevoie de odihnă și distracții, să nu uităm și de dezvoltarea personală, ceea ce este atât de important în societatea actuală. Iată câteva evenimente pentru această săptămână.

29 iunie, ora 18:30

iHub Talks: Acceptarea plăților online cu și fără website/magazin Află mai multe despre sisteme de plată, tipuri de plăți și conectarea lor online

Speakerul acestei ediții este Oleg Stoianov, project manager la Paynet, cu o experienta de peste 5 ani în domeniul fintech.
Evenimentul este gratuit, se va petrece online, prin platforma Google Meet.
Pentru participare completați Formularul de înregistrare.

29 iunie, ora 19:00

La webinar vei avea ocazia să cunoști câteva aspecte mega importante legate de promovarea afacerii tale, și anume:

  • Bugetul de promovare;
  • Audiență;
  • Setarea audienței per fiecare nișă de business;
  • Pași de urmat pentru o campanie publicitară cu efect.

1 iulie, ora 16:00

Workshop: Top 10 Greșeli în accesarea granturilor

Care sunt cele mai frecvente greșeli comise de antreprenori în procesul de aplicare la granturi?

Olga Melniciuc, fondatoarea platformei investitii.md și Liliana Busuioc, fondatoarea Alianței Întreprinderii Mici și Mijlocii din Moldova (AIM) vor exemplifica subiectul cu o serie exemple și sfaturi necesare pentru a pregăti dosarul de finanțare.

Pentru înregistrare completați Formularul.

3 iulie, ora 10:30

UX/UI Design Meetup

Descoperă cele mai tari tips&tricks din această direcție de la experții din domeniu – Elena Putina și Ramona Ziemann.

Evenimentul va fi moderat de Alina Scutaru, IT Recruiter și Employer Branding Manager care este și o fire creativă, pasionată de artă și mai nou de design.

Participarea este gratuită.

Pentru participare completați Formularul.

Sursa: Telegram, antreprenor.md

 

Realitatea Live

02 Iul. 2025, 16:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Iul. 2025, 16:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Dosarul fraudelor de la sanatoriul „Speranța” din Vadul lui Vodă avansează cu pași mici, după ce Curtea de Apel Chișinău a respins recursul Procuraturii și a menținut arestul la domiciliu pentru directoarea instituției, Olga Arseni, directorul adjunct și un intermediar. Decizia, pronunțată pe 1 iulie, confirmă hotărârea Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, care pe 12 iunie schimbase arestul preventiv în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Procurorii contestă măsura, invocând riscuri de influențare a martorilor, distrugere de probe și obstrucționarea anchetei. Până în prezent, anchetatorii au audiat angajați ai sanatoriului, au ridicat documente contabile și au trimis multiple interpelări către instituții publice. Investigația, spun procurorii, este abia la jumătate, iar volumul de probă ce urmează a fi administrat necesită limitarea libertății acuzaților.

Arseni și complicii săi au fost reținuți pe 27 mai, sub acuzațiile de corupere pasivă, trafic de influență și delapidarea averii străine. Potrivit Centrului Național Anticorupție, directoarea ar fi cerut mită între 10.000 și 40.000 de lei pentru aranjarea licitațiilor publice și pentru a tolera nereguli grave în gestionarea sanatoriului. De asemenea, o parte din plățile făcute de pacienți pentru tratamente balneare nu era trecută în contabilitate, banii fiind deturnați în scopuri personale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO