Investitorul George Soroş: A turna miliarde de dolari în China reprezintă o greşeală tragică

08 Sept. 2021, 18:16
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
08 Sept. 2021, 18:16 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Investitorul George Soroş, în vârstă de 91 de ani, a spus recent că investiţiile de câteva miliarde de dolari pe care le-a realizat BlackRock în China sunt o „greşeală“ care – cel mai probabil – va provoca pierderi în rândurile clienţilor administratorului de active, scrie Reuters, citând o opinie publicată iniţial în The Wall Street Journal.

Luna trecută, BlackRock a devenit primul administrator străin de active care operează un fond mutual deţinut în totalitate în China, exploatând astfel piaţa de fonduri de retail în valoare de 3.600 de miliarde de dolari.

Mişcarea a venit după ce guvernul a eliminat pe 1 aprilie 2020 o inter­dicţie privind participarea străină în interiorul industriei.

Soroş a mai spus că distincţia pe care a realizat-o BlackRock între businessurile deţinute de statul chinez şi companiile private este extrem de departe de realitate.

În acest an, investitorii din China s-au confruntat cu o serie extrem de dură de reglementări, prin intermediul cărora s-au luat în vizor sectoare precum tehnologia şi meditaţiile private, care au suferit un declin al valorii de piaţă de aproximativ 1.000 de miliarde de dolari din luna februarie încoace.

În prezent, gigantul american BlackRock, fondat în 1988, are o capitalizare de 142 de miliarde de dolari.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 11:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Ian. 2026, 11:34 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Pachetul majoritar de acțiuni al maib ar putea fi preluat de un banc european în anul 2026. Informația a fost confirmată de guvernatoarea Banca Națională a Moldovei, Anca Dragu, într-un interviu acordat Bloomberg, fără a fi însă divulgat numele potențialului cumpărător.

Potrivit agenției Infotag, ar fi vorba despre banca italiană UniCredit. Surse citate susțin că prețul unei acțiuni cu valoare nominală de 2 lei ar putea ajunge la aproximativ 84 de lei, un nivel semnificativ mai scăzut față de ultimele cotații bursiere, când acțiunile maib au atins chiar 150 de lei.

În același timp, o sursă Glossa, familiarizată cu procesul de vânzare a pachetului majoritar de 41,09%, afirmă că informațiile privind banca italiană nu ar fi exacte. Totuși, sursa confirmă faptul că acționarii maib caută un cumpărător strategic de talie mare.

Anterior, acționarii au încercat să vândă acțiunile printr-o ofertă publică inițială (IPO), însă procesul s-a lovit de mai multe limitări ale legislației din Republica Moldova.

În prezent, pachetul majoritar de acțiuni al maib este deținut de HEIM Partners Limited, care reprezintă un consorțiu investițional internațional format din BERD, Invalda INVL și Horizon Capital.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!