Joburi de viitor: (92) Food Knowledge Communicator

11 Apr. 2021, 05:00
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
11 Apr. 2021, 05:00 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Dacă vei avea poftă de o prăjitură și nu vei ști ce să alegi atunci Food Knowledge Communicator te va ajuta.

Food Knowledge Communicator: Responsabilități

Comunicatorii de cunoștințe alimentare ne ajută schimbăm relația noastră cu mâncarea pentru a o face mai sănătoasă și mai etică.
Proiectele unui comunicator de cunoștințe alimentare ne vor ajuta să obținem informații în timp real despre alimente și produse.
Realitatea Augmentată (RA) este folosită pentru a prezenta detaliile despre producția fiecărui aliment, produsele și valorile sale nutriționale, care pot să fie utilizate ca parte a unei nutriții personalizate. Informațiile AR ne vor ajuta să menținem o relație mai sănătoasă cu mâncarea.

Food Knowledge Communicator: Abilități 

Comunicatorul de cunoștințe alimentare va trebui să înțeleagă oamenii pentru a le oferi cele mai bune experințe alimentare. Vor avea nevoie de cunoștințe despre, hrană, agroecologie și sănătate, de asemenea vor avea nvoie de cunoștințe în comerț global și etică alimentară.

22 Iun. 2026, 15:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Iun. 2026, 15:54 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova nu își poate permite să majoreze salariile și cheltuielile publice fără o bază fiscală solidă și fără o colectare mai eficientă a impozitelor, a declarat ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul ședinței Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective.

Oficialul a susținut că dezvoltarea economică și nivelul de trai nu preced plata impozitelor, ci sunt rezultatul unui sistem fiscal funcțional și al investițiilor publice finanțate din veniturile colectate de stat.

„Statele nu au ajuns bogate și după asta au început să plătească impozite. Statele au învățat să colecteze impozite, să investească în infrastructură, educație și servicii publice, iar astfel s-au dezvoltat. Suntem la coda Europei la colectarea impozitelor și la nivelul statelor din Africa”, a declarat Gavriliță.

Ministrul a afirmat că Republica Moldova se confruntă în continuare cu un deficit bugetar mare, acumulat pe fondul unor perioade dificile din ultimii ani, când sprijinul acordat populației a crescut mai rapid decât economia.

Potrivit acestuia, majorările salariale nu pot fi susținute prin împrumuturi permanente.

„Pe datorie salarii nu putem să creștem. Asta înseamnă să transferăm povara pe umerii copiilor noștri. Nu putem continua să majorăm salariile fără să avem acoperire financiară”, a subliniat ministrul.

Andrian Gavriliță a apărat necesitatea eliminării unor facilități și scutiri fiscale. El a argumentat că veniturile suplimentare sunt necesare pentru finanțarea investițiilor și a cheltuielilor sociale.

În același timp, oficialul a susținut că cele mai mari pierderi fiscale nu provin de la persoanele cu venituri mici, ci din zonele unde există capacitate de plată, dar statul nu reușește să colecteze eficient impozitele.

„Cele mai mari ratări și pierderi nu vin de la oamenii săraci, care au un coș mic de consum. Se întâmplă acolo unde există capacitate de plată, însă statul nici măcar nu încearcă suficient să colecteze”, a declarat ministrul.

Ministerul Finanțelor a propus spre consultare politica fiscală pentru anul 2027. Printre principalele prevederi ale documentului se numără uniformizarea TVA la 20%, instituirea unei cote unice de contribuții de asigurări sociale (CNAS) de 21% pentru majoritatea salariaților din sectoarele public și privat,  profitul distribuit ar putea fi impozitat cu 15%, iar impozitul pe bunurile imobile și impozitul funciar, acestea urmând să fie stabilite între 0,1% și 1%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!