Mâncarea ieftină întoarce angajații la birou. Metoda inedită folosită de companiile din Londra

22 Nov. 2022, 16:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
22 Nov. 2022, 16:28 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Angajatorii din Londra încep să folosească atractivitatea oferită de mâncarea subvenţionată pentru a-i face pe angajaţi să revină la munca de la birou, transmite Bloomberg.

Compass Group, una din cele mai mari companii de catering, cu mii de clienţi la nivel mondial, a înregistrat o creştere a numărului de angajatori care oferă mese subvenţionate.

Potrivit informațiilor, clienţii companiei se îndreaptă spre feluri de mâncare mai ieftină.

Mesele ieftine la locul de muncă pot fi o modalitate prin care angajaţii de la birouri pot contracara impactul pe care inflaţia accelerată şi dobânzile ridicate îl au asupra portofelului lor.

Îngrijorările cu privire la securitatea locului de muncă este un alt factor care încurajează revenirea angajaţilor la birou, pe măsură ce economia încetineşte. În timp ce unele birouri au fost practic închise în primele zile ale pandemiei, ca urmare a recomandărilor guvernelor privind munca de acasă, Blakemore spune că în prezent birourile sunt ocupate de clienţii Compass în medie mai mult de trei zile pe săptămână. Înainte de pandemie gradul mediu de ocupare era de aproximativ patru zile pe săptămână.

Un studiu recent efectuat de platforma LinkedIn a descoperit că este posibil ca munca de la distanţă să fi trecut de momentul de vârf în Marea Britanie, în condiţiile în care unele companii au început deja să reducă programul de lucru flexibil pentru actualii angajaţi.

Realitatea Live

03 Iul. 2025, 16:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Iul. 2025, 16:29 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Mai multe companii-fanion ale Europei – între care constructorul auto Mercedes-Benz și grupul de lux LVMH – conduc o campanie corporativă menită să îmblânzească răspunsul Bruxelles-ului la noile amenințări comerciale lansate de Donald Trump, scrie Bloomberg. Executivi ai unor grupuri din industria auto, bunuri de lux și băuturi spirtoase au avut întâlniri neoficiale cu oficiali americani și au presat capitalele europene să ajungă rapid la un acord pentru a evita o escaladare tarifară.

Potrivit surselor citate, lobby-ul include solicitarea de a scoate produse-simbol ale Statelor Unite – precum bourbonul – de pe lista de exporturi vizate de represaliile Uniunii Europene, în speranța că Washingtonul va renunța la taxele anunțate de până la 50 % pe automobile și metale. Miza este deadline-ul din 9 iulie, dată la care Casa Albă ar putea oficializa noile tarife.

Comisia Europeană a pregătit o listă de contramăsuri ce ar putea taxa exporturi americane în valoare de circa 95 miliarde EUR, însă presiunile unor state membre și ale marilor grupuri industriale ar putea reduce pachetul de răspuns cu până la 70 miliarde EUR, spun sursele Bloomberg.

Industria europeană, îngrijorată de pierderile de piață și marjele tot mai subțiri pe piața americană, militează deschis – dar și pe canale diplomatice discrete – pentru un compromis rapid care să evite un nou război comercial transatlantic. Dacă negocierile eșuează, Bruxelles-ul ar putea activa setul de tarife de represalii chiar din luna august, lovind exporturi americane de agricultură, băuturi spirtoase și produse industriale.

De partea cealaltă, Trump susține că noile taxe sunt menite să „echilibreze” relațiile comerciale și să stimuleze producția în SUA, însă analiștii avertizează că un ciclu de tarife și contra-tarife ar afecta lanțuri de aprovizionare de miliarde și ar pune presiune pe creșterea economică de ambele părți ale Atlanticului.

Decizia finală a UE va depinde de rezultatul negocierilor de ultim moment, dar lobby-ul corporativ arată cât de mult cântărește sectorul privat în conturarea politicilor comerciale europene, atunci când locurile de muncă și profitabilitatea sunt puse în joc.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO