Ministerul britanic al Apărării: Planurile politice ale Rusiei în Ucraina au eşuat

14 Mai 2022, 16:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Mai 2022, 16:41 // Actual //  bani.md

Faptul că nu a reuşit să impună o conducere pro-rusă decât într-un singur oraş ucrainean, Herson, arată eşecul Rusiei de a face progrese în ceea ce priveşte obiectivele sale politice în Ucraina, potrivit Ministerului britanic al Apărării.

În ultima sa informare, citată de BBC, Ministerul britanic al Apărării afirmă că administraţia militaro-civilă impusă de Rusia în Herson a anunţat că va cere ca regiunea să fie inclusă în Rusia prin organizarea unui referendum.

Conform ministerului, dacă un astfel de referendum va avea loc, Rusia „aproape sigur va manipula rezultatele pentru a arăta o majoritate clară în favoarea părăsirii Ucrainei”.

Cu toate acestea, faptul că Rusia a reuşit să impună o conducere locală pro-rusă doar într-un singur oraş ucrainean, adaugă raportul, evidenţiază eşecul planului său iniţial de a plasa „majoritatea regiunilor din Ucraina sub o autoritate pro-rusă pe termen lung”.

Realitatea Live

23 Feb. 2026, 13:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Feb. 2026, 13:00 // Actual //  Ursu Victor

Alexei Gherțescu a demisionat din funcția de președinte al Consiliului Concurenței. Informația a fost confirmată chiar de acesta pentru BANI.MD.

Potrivit lui Gherțescu, cererea de demisie a fost depusă la data de 20 februarie 2026. Întrebat despre motivele plecării, acesta a invocat motive personale.

Demisia urmează să fie examinată și aprobată de Parlament.

Alexei Gherțescu a fost numit în funcție în februarie 2022. Este licențiat în drept și deține un master în drept civil. De-a lungul carierei, a activat în cadrul Cabinetului de avocat „Alexei Gherțescu”, în Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, a fost lector la Universitatea Liberă Internațională din Moldova și a acumulat experiență profesională și în sectorul privat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!