Moldovenii din Afganistan rămân în continuare blocați! Autoritățile cer ajutorul României pentru a-i repatria

20 Aug. 2021, 10:45
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Aug. 2021, 10:45 // Actual //  MD Bani

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) informează că apelează la ajutorul României pentru a-i repatria pe concetățenii noștri blocați în Afganistan. Potrivit informațiilor, moldovenii se află într-o locație sigură.

Responsabilii din cadrul MAEIE sunt în contact permanent cu reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe al României pentru coordonarea acțiunilor ce se impun.

Din cauza condițiilor de securitate deosebit de dificile și periculoase din Kabul, accesul cetățenilor spre aeroport nu a putut fi realizat până la acest moment. Partea română a informat că aeronava Forțelor Aeriene Române va staționa în perioada următoare la Islamabad, Pakistan, fiind pregătită să se deplaseze din nou la Kabul pentru evacuarea cetățenilor, inclusiv a celor din Republica Moldova, atunci când tranzitul spre aeroport va fi posibil.

Între timp, cetățenii moldoveni aflați în Afganistan sunt în afara pericolului, fiind într-o locație sigură.

Menționăm că cetățenii moldoveni se află într-o locație sigură. MAEIE evaluează permanent, împreună cu partenerii internaționali, evoluția situației din Afganistan.

Realitatea Live

08 Dec. 2025, 14:20
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Dec. 2025, 14:20 // Actual //  Grîu Tatiana

Deși autoritățile anunță că Sistemul Electroenergetic Național (SEN) funcționează „stabil” și asigură integral necesarul de energie al țării, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a publicat un mesaj de avertizare către populație, cerând consum responsabil pentru a preveni deconectările.

„Comportamentul responsabil și consumul rațional de energie electrică, în special în orele de vârf, sunt necesare pentru a menține sistemul stabil, a evita riscurile de deconectări și pentru o funcționare eficientă a sistemului”, a transmis ministrul.

În dimineața zilei de luni, 8 decembrie, Î.S. Moldelectrica a dat asigurări că SEN funcționează în parametrii stabiliți, menținând stabilitatea operațională, continuitatea alimentării și echilibrul energetic necesar pentru acoperirea integrală a consumului de energie electrică din Republica Moldova.

Amintim că, după loviturile rusești asupra rețelelor energetice din Ucraina, Moldelectrica a fost nevoită sâmbătă să solicite României ajutor de urgență, pentru a proteja sistemul de posibile suprasarcini și întreruperi.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII