Negocieri directe cu Pfizer. Moldova vrea să cumpere 700.000 de doze

06 Mai 2021, 14:17
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
06 Mai 2021, 14:17 // Actual //  MD Bani

Republica Moldova negociază cu compania Pfizer/BioNTech privind achiziționarea unui lot de 700 de mii de doze de vaccin anti-Covid. Secretarul de stat de la Ministerul Sănătăţii Igor Curov a anunțat despre acest fapt în cadrul unei conferințe de presă din 5 mai.

„Producătorul Pfizer a răspuns, totuși, la adresările MSMPS și deja în momentul acesta sunt desfășurate negocieri directe fără publicare în coformitate cu legislația. Este vorba despre achiziționarea unui lot de vaccinuri Pfizer pentru Republica Moldova. Am solicitat oferta comercială pentru 700 de mii de doze”, a precizat Igor Curov și a adăugat că numărul de doze depinde de capacitatea producătorului de a livra serul în Moldova.

În același timp, prin platforma COVAX, în luna mai, este așteptat încă un lot de vaccinuri cu titlul de donație.

„Cu restul producătorilor de vaccinuri suntem deocamdată la etapa de solicitare a ofertelor din partea lor și așteptăm răspuns”, a conchis Curov.

 

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!