Nemții surprind Europa în conflictul energetic cu Rusia. Stocarea gazelor se face mai repede decât era prevăzut

29 Aug. 2022, 13:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Aug. 2022, 13:35 // Actual //  bani.md

Instalaţiile de stocare a gazelor din Germania se umplu mai repede decât era planificat, a declarat ministrul german al Economiei, Robert Habeck, ceea ce dă speranţe că cea mai mare economie europeană ar putea evita o penurie acută de gaze în această iarnă, scrie Reuters.

„Depozitele se umplu mai repede decât era specificat”, a declarat Habeck, citat de revista Der Spiegel, adăugând că obiectivul guvernului de a atinge 85% din capacitatea de stocare până în octombrie ar putea fi atins la începutul lunii septembrie.

Germania se află în faza a doua a unui plan de urgenţă în trei etape, formulat după reducerea fluxurilor de gaze din Rusia, principalul său furnizor.

Doar 9,5% din consumul de gaze al Germaniei în luna august a provenit din Rusia, a relatat Spiegel, citând date ale asociaţiei industriei energetice BDEW. Anul trecut, gazul rusesc a reprezentat aproximativ 55% din consumul total al ţării.

Guvernul a avut ca obiectiv un nivel de stocare a gazelor de 75% până la 1 septembrie, dar nivelul de stocare este deja de 82,2%, au arătat datele grupului operatorilor europeni GIE.

„Companiile vor putea apoi să retragă gaze din instalaţiile de stocare, aşa cum era planificat, pe parcursul iernii, pentru a aproviziona şi industria şi gospodăriile”, a declarat Habeck.

De asemenea, se aşteaptă ca gazul natural lichefiat (GNL) să ajungă în Germania prin Franţa, după ce cele două ţări au rezolvat probleme organizatorice şi tehnice pentru a facilita aprovizionarea, a relatat Spiegel, citând un document al Ministerului Economiei.

Realitatea Live

20 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania de asigurări Transelit riscă o amendă de 20 000 de lei dacă nu va executa, în termen de 60 de zile, o hotărâre a Comisiei Naționale a Pieței Financiare (CNPF) privind protecția consumatorilor, emisă ca urmare a unui control tematic desfășurat la aceasta.

Potrivit deciziei adoptate de CNPF, este vorba despre utilizarea unor practici comerciale agresive, includerea în contracte a unor clauze contrare legislației, refuzuri nejustificate sau tergiversări în achitarea despăgubirilor de asigurare, precum și nerespectarea termenelor legale de plată.

Autoritatea de supraveghere precizează că aceste acțiuni contravin prevederilor legale. În consecință, asigurătorul a fost somat să înlăture neregulile constatate și să se conformeze cerințelor impuse prin hotărâre.

CNPF a avertizat că, în cazul neexecutării obligațiilor stabilite, va aplica o amendă de constrângere în mărime de 400 de unități convenționale, echivalentul a 20 000 de lei.

În prima jumătate a anului 2025, activele totale ale Transelit au scăzut la 173,27 milioane de lei, față de 176,07 milioane în perioada similară din 2024. Numerarul s-a redus la 6,03 milioane de lei, iar activele de reasigurare au coborât la 55,92 milioane de lei. În același timp, datoriile au crescut ușor, până la 101,22 milioane de lei. Compania a înregistrat o pierdere netă de 4,76 milioane de lei în primele șase luni din 2025, comparativ cu un profit de 11,65 milioane de lei anul trecut. Deși veniturile din prime nete au crescut la 28,98 milioane de lei, majorarea cheltuielilor cu despăgubirile, care au ajuns la 26,4 milioane de lei, precum și a costurilor administrative, a dus la un rezultat operațional negativ de 4,71 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!