O companie internațională îşi obligă angajaţii să se vaccineze. Câți dintre ei s-au imunizat deja

18 Aug. 2021, 15:18
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
18 Aug. 2021, 15:18 // Actual //  MD Bani

Compania aeriană Qantas a anunţat că toţi angajaţii trebuie să fie vaccinaţi împotriva Covid-19 până la mijlocul lunii noiembrie, ceea ce include piloţii, echipajul şi angajaţii din aeroport, transmite BBC.

Potrivit unui sondaj realizat printre cei 22.000 de angajaţi ai companiei, 89% dintre respondenţi s-au vaccinat deja sau plănuiesc să se vaccineze.

Anunţul vine într-un moment în care statul australian New South Wales a raportat cea mai mare creştere zilnică a numărului de cazuri de Covid-19.

Qantas a devenit astfel cea mai proeminentă companie din Australia care introduce vaccinarea obligatorie.

„Furnizăm un serviciu esenţial, iar această decizie ne va ajuta să ne protejăm în faţa perturbărilor care pot surveni atunci când un singur caz de Covid-19 poate opri temporar funcţionarea unei aeronave sau chiar a unui întreg terminal”, a anunţat Alan Joyce, CEO, Qantas.

Sondajul realizat de Qantas printre angajaţii săi arată că circa 4% dintre cei 12.000 de respondenţi nu vor sau nu pot să se vaccineze.

Compania aeriană a transmis că angajaţii care au motive medicale pentru a nu se vaccina vor fi încadraţi la excepţii, însă trebuie să demonstreze motivele medicale printr-o documentaţie specifică.

Compania aeriană a concediat deja aproximativ 8.500 de lucrători din cauza pandemiei și operează încă foarte puține zboruri internaționale.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2026, 17:32 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexei Taran, a comentat inițiativa legislativă care prevede reducerea și plafonarea salariilor în instituțiile de reglementare, afirmând că ANRE și-a exprimat deja poziția oficială prin avizul transmis Parlamentului, iar instituția așteaptă evoluția proiectului de lege.

„Agenția și-a expus părerea prin avizul la acest proiect de lege. La moment nu pot comenta mai mult. Așteptăm să vedem evoluția acestui proiect”, a declarat Alexei Taran.

Șeful ANRE a subliniat că agenția este o instituție independentă din punct de vedere financiar și decizional, iar sistemul de salarizare este construit pe principii aplicate la nivel internațional în domeniul reglementării.

„Nivelul de salarizare corespunde principiilor generale pentru acest tip de activitate și pentru aceste instituții. Salariile din reglementare se raportează la nivelul industriei pe care o reglementează și la salariile pentru funcții similare din aceeași industrie”, a explicat Taran.

Potrivit acestuia, acest principiu nu este specific doar Republicii Moldova, ci este utilizat pe scară largă în Europa și în alte state, inclusiv în țări cu care ANRE colaborează în cadrul rețelelor internaționale ale autorităților de reglementare.

„Aceste principii sunt implementate și respectate nu doar în Europa, ci și în alte țări cu care colaborăm. Ele sunt standarde recunoscute pentru autoritățile de reglementare”, a precizat directorul ANRE.

Între timp, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a anunțat că o inițiativă legislativă privind plafonarea salariilor în organismele de reglementare a fost deja înregistrată în Parlament și urmează să fie adoptată.

„Vorbim despre stabilirea unui plafon salarial – de până la cinci sau șapte ori salariul mediu pe economie. Nu mulți oameni beneficiază de asemenea salarii, vorbim de câteva zeci de persoane, dar este o chestiune de principiu și de justiție socială”, a declarat Gavriliță.

Proiectul de lege vizează instituții precum ANRE, CNPF și alte autorități de reglementare.

În prezent, salariile directorilor ANRE se ridică la circa 100 de mii de lei.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!