O nouă companie aeriană aterizează în Moldova

04 Aug. 2024, 19:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
04 Aug. 2024, 19:59 // Bani și Afaceri //  bani.md

Compania aeriană Bees Airlines, va începe din această lună să opereze zboruri regulate din România și din Republica Moldova. Bees Airlines va conecta România (București și Suceava) și Republica Moldova (Chișinău) cu diverse destinații europene, dar și cu Egipt și Turcia, transportând în principal clienți ai tour-operatorilor.

Primul serviciu comercial va lega capitala României de Heraklion (Grecia) începând cu 5 august, operând de două ori pe săptămână până pe 12 septembrie. La sfârșitul lunii august, vor fi adăugate zboruri de la Otopeni către Praga, Tel Aviv și Verona, urmate de cele spre Karlsruhe/Baden-Baden în septembrie.

De asemenea, Bees Airlines intenționează să deschidă două rute de la Aeroportul Internațional Ștefan cel Mare Suceava la Karlsruhe/Baden-Baden și Tel Aviv, precum și o rută de la Aeroportul Chișinău la Verona.

Denumirea companiei înregistrate în România – Bees Airlines – este asemănătoare cu cea a operatorului low-cost ucrainean Bees Airline, ceea ce a dus la percepția că ar fi “urmașa” acestuia. Cu toate acestea, reprezentanții transportatorului au declarat pentru Aviation Week că noua Bees Airlines are investitori și management diferiți. „Marca a fost cumpărată de investitori, dar compania noastră este 100% românească, fără nicio legătură cu compania aeriană ucraineană”, a spus un purtător de cuvânt.

Bees Airline din Ucraina și-a lansat operațiunile în martie 2021, operând zboruri regulate și charter low-cost din Ucraina către diverse destinații din Europa și Orientul Mijlociu. Însă, în 2022, din cauza invaziei ruse și a închiderii spațiului aerian ucrainean, toate zborurile au fost anulate, iar aeronavele au fost rechemate de către locator din cauza riscurilor militare. Ulterior, Administrația de Stat a Aviației din Ucraina a revocat certificatul de operator al companiei, împiedicând continuarea operațiunilor internaționale.

Noua Bees Airlines speră să ofere servicii de calitate și să contribuie la dezvoltarea conexiunilor aeriene între România, Republica Moldova și alte destinații europene și internaționale.

Compania a fost lansată în România de antreprenorul maghiar Andrij Baganics. Antreprenorul este prezentat de termene.ro ca având domiciliul în Ucraina. Operațiunile vor fi conduse de fostul director la TAROM (Chief Procurement Officer 2017-2022) Victor Antohe, din poziția de CEO, potrivit profit.ro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a lansat un apel direct către cetățeni, avertizând că țara se află într-un „moment decisiv” al istoriei sale moderne și trebuie să accepte reforme dificile pentru a evita declinul economic. Declarațiile sale au fost citate de Bloomberg și făcute în cadrul discursului rostit cu ocazia marcării a 35 de ani de la reunificarea Germaniei.

„Țara noastră se află în mijlocul unei etape importante, poate decisive, din istoria sa contemporană… Multe lucruri trebuie schimbate pentru a rămâne la nivelul bun de până acum sau chiar pentru a-l îmbunătăți”, a afirmat Merz.

Apelul cancelarului reflectă temerile adânc înrădăcinate în Germania că modelul său economic, cândva considerat imbatabil, se clatină sub presiunea mai multor factori. Printre aceștia se numără prețurile ridicate la energie, concurența dură din partea vehiculelor electrice chineze ieftine, precum și creșterea cheltuielilor de apărare, care apasă suplimentar pe industrie.

Discursul vine pe fondul intensificării dezbaterilor interne privind viitorul economic al Germaniei și asupra măsurilor necesare pentru a proteja competitivitatea celei mai mari economii europene.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII