Paradoxul rusesc: prețuri occidentale, salarii postsovietice – Moscova, mai scumpă ca New York-ul

24 Apr. 2025, 09:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Apr. 2025, 09:43 // Actual //  Ursu Victor

După trei ani de sancțiuni impuse Rusiei pentru invazia din Ucraina, prețurile la alimentele de bază din Moscova au ajuns la nivelul celor din New York – ba chiar le-au depășit în unele cazuri, relevă o analiză realizată de canalul rusesc „Можем объяснить”, care a comparat prețurile din supermarketul „Ашан” din capitala rusă cu cele din rețeaua Walmart din metropola americană.

Conform analizei, un litru de lapte „Авида” cu 3,2% grăsime costă în Moscova echivalentul a 100 de ruble, mai mult decât marca „Great Value” vândută în SUA, la 83 de ruble litrul. Brânza cheddar „Brest-Litovsk” ajunge la 209 ruble/200g (sau 284 fără reducere), în timp ce în New York, un pachet de 226g de cheddar de la „Great Value” se vinde cu 193 ruble.

Diferențele devin și mai vizibile la pește și legume: fileul de păstrăv congelat „Вкус Арт” se vinde la 980 ruble pentru 450g, față de 909 ruble pentru aceeași cantitate în Walmart. Castraveții costă echivalentul a 370 ruble/kg în Moscova, depășind prețul de 349 ruble/kg din New York. Tomatele sunt și mai scumpe – cel puțin 350 ruble/kg în Moscova, față de doar 186 ruble/kg peste ocean.

Totuși, nu toate produsele alimentare sunt mai ieftine în SUA. Merele Gala, de exemplu, costă 160 ruble/kg în Rusia și 233 ruble/kg în New York. Pulpele de pui marca „Каждый день” sunt cu aproape o treime mai ieftine decât cele din Walmart. De asemenea, spaghetele Barilla (450g) sunt 110 ruble în Moscova și 158 în New York, iar cartofii – 70 ruble/kg în Rusia, față de 109 ruble/kg în SUA.

În ciuda acestor fluctuații, discrepanța majoră rămâne la nivelul salariilor: potrivit Rosstat, venitul mediu lunar net al unui locuitor din Moscova era de aproximativ 136.000 de ruble în ianuarie 2025. În comparație, datele Biroului de Recensământ al SUA indică un venit anual net de 80.700 de dolari pentru newyorkezi, echivalentul a circa 579.000 de ruble pe lună – de 4,3 ori mai mult decât în Moscova.

Realitatea Live

12 Dec. 2025, 16:23
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
12 Dec. 2025, 16:23 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Uniunea Europeană va introduce, începând cu luna iulie 2026, o taxă vamală de trei euro pentru coletele cu o valoare mai mică de 150 de euro care intră pe teritoriul celor 27 de state membre. Măsura va fi una temporară și se va aplica până în anul 2028, când UE intenționează să impună taxe vamale tuturor mărfurilor importate, indiferent de valoarea acestora, a anunțat Comisia Europeană, citată de Agerpres.

Potrivit Comisiei, decizia a fost luată pe fondul creșterii accelerate a numărului de colete de mică valoare care ajung pe piața europeană fără a fi supuse taxelor vamale. Această situație generează concurență neloială pentru comercianții din UE, riscuri pentru sănătatea și siguranța consumatorilor, un nivel ridicat de fraudă și impact negativ asupra mediului. Doar anul trecut, aproximativ 4,6 miliarde de trimiteri cu valoare sub 150 de euro au intrat în UE, echivalentul a circa 12 milioane de colete pe zi, un volum dublu față de 2023 și de trei ori mai mare decât în 2022.

Autoritățile europene atrag atenția că o parte semnificativă a acestor produse nu respectă legislația UE, iar creșterea exponențială a importurilor ridică semne de întrebare privind controlul calității și siguranței. Noua taxă va afecta în special retailerii online care expediază bunuri din afara UE, în special din China, precum Shein, Temu sau AliExpress. Datele Comisiei arată că, în 2024, 91% din comenzile online sub pragul de 150 de euro au provenit din China.

Separat de decizia UE, România va introduce mai devreme o măsură similară. Începând cu 1 ianuarie 2026, autoritățile de la București vor aplica o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet sub 150 de euro comandat de pe platforme din afara Uniunii Europene, precum Shein, Temu, AliExpress sau Trendyol. Măsura face parte dintr-un pachet legislativ adoptat de Guvernul României și validat de Curtea Constituțională.

Subiectul este relevant și pentru Republica Moldova, unde platformele de comerț online din afara UE sunt utilizate pe scară largă. Autoritățile de la Chișinău analizează deja posibile măsuri similare. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că veniturile potențiale din taxarea coletelor provenite de pe platformele internaționale ar putea depăși un miliard de lei, în contextul actualului volum ridicat de importuri mici și slab fiscalizate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII