Pod strategic peste Prut, aprobat de Guvernul României: patru benzi între Albița și Leușeni

19 Feb. 2026, 09:21
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Feb. 2026, 09:21 // Actual //  Ursu Victor

Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici și demararea lucrărilor pentru construcția unui nou pod peste râul Prut, în zona Albița–Leușeni, județul Vaslui. Proiectul are o valoare estimată de 256,9 milioane de lei, iar durata de execuție este stabilită la 24 de luni.

Finanțarea va fi asigurată din fonduri externe nerambursabile și de la bugetul de stat. Noul pod va avea o lungime totală de 420 de metri, inclusiv rampele de acces, și va fi configurat cu patru benzi de circulație — câte două pe fiecare sens.

Amplasamentul lucrării se află în extravilanul localității Drânceni, pe teritoriul României și al Republicii Moldova, fără a fi necesare exproprieri. Proiectul prevede demolarea actualului pod, construit în 1954, și edificarea unei structuri noi cu două deschideri, precum și realizarea unui pod provizoriu pentru menținerea traficului pe perioada lucrărilor.

Varianta temporară va avea aproximativ 300 de metri, incluzând un pod provizoriu de 95 de metri, dimensionat conform cerințelor hidraulice. Noua structură va fi realizată prin două construcții adiacente, corespunzătoare celor două sensuri de circulație, urmând să se racordeze la DN 24B pe partea română și la drumul M1 pe partea Republicii Moldova.

Potrivit documentației tehnice, podul existent — cu o lungime de 163,4 metri și trei deschideri — este încadrat în clasa tehnică IV și are o stare tehnică nesatisfăcătoare, conform expertizei din 2021. În aceste condiții, autoritățile au concluzionat că realizarea unei construcții noi este mai justificată decât reabilitarea celei actuale.

Noul pod de la Albița va deveni al doilea pod cu profil de patru benzi între România și Republica Moldova, după cel de la Ungheni–Zagarancea, parte a Autostrăzii A8 Târgu Mureș – Iași – Ungheni, unde lucrările au fost reluate odată cu îmbunătățirea condițiilor meteo. Antreprenorul pentru podul de la Ungheni este NESS Project Europe, lucrările fiind demarate în aprilie 2025, cu termen de execuție de 18 luni și garanție de 10 ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Feb. 2026, 17:35
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
18 Feb. 2026, 17:35 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin se tranzacționează în prezent în jur de 68 000 de dolari, după ce a pierdut pragul de 70 000 de dolari – un nivel considerat important de traderi. Încercarea de a reveni peste acest prag la începutul săptămânii a eșuat rapid, iar prețul a fost împins din nou în jos.

Pentru piața cripto, această mișcare nu este un simplu detaliu tehnic. Zona dintre 68 000 și 70 000 de dolari funcționa ca un fel de „plasă de siguranță” în prima parte a lunii februarie. Odată pierdut acest suport, crește riscul ca orice tentativă de revenire să fie urmată de noi vânzări. Dacă bitcoin coboară clar sub 67 000 de dolari, următoarele praguri urmărite de investitori sunt 65 000 și chiar 60 000 de dolari.

În ultimele șapte zile, principalele criptomonede – bitcoin, ethereum și BNB – au scăzut cu până la 3%. În schimb, unele monede mai mici, precum Zcash sau Cosmos, au avut creșteri de până la 20%. Totuși, istoria arată că atunci când monedele mari slăbesc, restul pieței are dificultăți în a menține un trend ascendent. Analiștii avertizează că scăderea activelor majore poate trage în jos și proiectele mai mici.

Datele din blockchain arată că piața a intrat într-o fază de stres, dar fără o „capitulare” clară – adică fără acel val masiv de vânzări care marchează, de obicei, finalul unei corecții. Cu alte cuvinte, scăderea ar putea să nu se fi încheiat.

Pe lângă presiunea tehnică, în piață circulă și alte teme care alimentează incertitudinea. Au reapărut discuțiile despre riscurile pe termen lung ale calculului cuantic pentru criptografie, deși dezvoltatorii spun că o amenințare reală este încă departe. În același timp, investitorii instituționali își ajustează expunerea: fondul de investiții al Universității Harvard și-a redus cu peste 20% deținerile în ETF-uri bitcoin în ultimul trimestru, deși acestea rămân cea mai mare poziție cripto din portofoliul său.

În contrast cu slăbiciunea bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) a atras atenția în februarie. Valoarea medie a tranzacțiilor din rețeaua sa a depășit 2 milioane de dolari – un record de la lansarea sa în 2017. Comparativ cu anul trecut, când media era de aproximativ 20 000 de dolari, creșterea este spectaculoasă. Dominanța sa în piața cripto aproape s-a dublat din toamnă, iar prețul s-a menținut în jur de 560 de dolari timp de mai multe luni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!