Povestea impresionantă a unui tânăr de 21 de ani care a ajuns de la abţibilduri la a câştiga sute de mii de dolari

11 Aug. 2024, 10:49
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
11 Aug. 2024, 10:49 // Bani și Afaceri //  bani.md

În urmă cu trei ani, Jason Siu era un elev de liceu care vindea abţibilduri de 3 dolari pe Snapchat pentru a strânge bani cu care să investească în maşina sa, scrie CNBC.

Astăzi, aceeaşi afacere, mai nou denumită Invalid.jp, îi aduce peste 500.000 de dolari pe an. Încă mai vinde autocolante, alături de accesorii auto strălucitoare, de la oglinzi retrovizoare cu LED-uri la suporturi pentru pahare, viziere şi plăcuţe de înmatriculare.

Siu, acum un student de 21 de ani la Universitatea din Hawaii la Manoa, cumpără cantităţi importante din această marfă, le personalizează cu panouri luminoase sau cu desene făcute în casă şi le revinde pentru a obţine profit. În urmă cu câteva luni, a închiriat un depozit care să servească drept centru de operaţiuni al afacerii, spune el. Înainte de asta, a condus Invalid.jp din apartamentul de 1.000 de metri pătraţi cu două dormitoare al părinţilor săi din Honolulu.

El estimează că a încasat aproximativ 400.000 de dolari de la începutul afacerii sale. O parte din ei provin din promovarea pe TikTok. Un videoclip popular al autocolantelor luminoase de la Invalid.jp, postat în 2022, a dus la vânzări de 38.000 de dolari într-o singură zi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM

Realitatea Live

19 Dec. 2025, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Dec. 2025, 16:32 // Actual //  Grîu Tatiana

Peste 10 mii de persoane au semnat o petiție publică, lansată de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ), prin care este solicitată organizarea unor audieri publice privind înghețarea valorii de referință în bugetul de stat pentru anul 2026 la nivelul de 2500 de lei. Demersul a fost făcut public pe 19 decembrie 2025.

În urma ședinței naționale a liderilor sindicali, Federația a transmis scrisori oficiale către președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, și premierul Alexandru Munteanu, cerând implicarea autorităților în examinarea impactului deciziei bugetare asupra sistemului educațional și de cercetare.

Potrivit FSEȘ, menținerea valorii de referință la nivelul actual afectează grav remunerarea, demnitatea profesională și stabilitatea personalului din educație și cercetare. În acest context, sindicatele cer ca în noua lege a salarizării să fie introdus un mecanism automat de indexare a valorii de referință, proporțional cu rata anuală a inflației.

Reprezentanții sindicatelor subliniază că o astfel de prevedere ar asigura predictibilitate și echitate salarială și ar proteja veniturile angajaților în condițiile creșterii costului vieții.

FSEȘ solicită organizarea audierilor publice cu participarea sindicatelor, mediului academic și a societății civile, pentru a discuta efectele înghețării valorii de referință înainte de adoptarea finală a bugetului de stat pentru anul 2026.

Autoritățile au anunțat că lefurile cadrelor didactice nu vor fi majorate de la 1 ianuarie 2026, creșterile salariale urmând a fi aplicate nu mai devreme de luna septembrie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII