Prețul petrolului continuă să crească pe măsură ce Shell se retrage din aprovizionarea rusă cu țiței

08 Mart. 2022, 13:11
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Mart. 2022, 13:11 // Actual //  MD Bani

Petrolul Brent a crescut, în timp ce gigantul european Shell Plc a anunțat că va înceta să mai cumpere țiței rusesc, iar Agenția Internațională pentru Energie a declarat că este dezamăgită de acțiunile pe care producătorii le-au întreprins pe piață până acum, transmite Bloomberg.

Contractele futures la Londra au crescut aproape de 127 de dolari pe baril. De asemenea,  a crescut și prețul pentru petrolul West Texas Intermediate.

Creșterea prețului la petrol influențează și creșterea considerabilă a combustibilului. Asociația Americană de Automobile subliniază impactul inflaționist al costurilor mai mari ale energiei.

Shell a declarat că va înceta să cumpere țiței rusesc pe piața spot și nu își va reînnoi contractele pe termen lung.

Țițeiul West Texas Intermediate pentru livrare în aprilie a crescut cu 3%, la 123,03 dolari pe baril, la 10:47 a.m., la Londra. Brent-ul a urcat cu 3,1% la 127 de dolari pe baril.

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!