Primăria Chișinău încearcă o soluție amiabilă cu EPAMEDIA. Proiect nou, examinat de CMC

08 Mai 2025, 14:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
08 Mai 2025, 14:34 // Bani și Afaceri //  bani.md

Primăria Chișinău anunță că încă din anul 2021 încearcă o soluție pe cale amiabilă cu compania EPAMEDIA, care administrează stațiile de așteptare pentru transportul public din capitală. Potrivit consilierului primarului Ion Ceban, Vladimir Mitru, administrația locală a propus atunci Consiliului Municipal Chișinău aprobarea unui proiect de tranzacție prin care EPAMEDIA ar fi primit 75 de amplasamente pentru gherete destinate vânzării de abonamente la transportul public, fără comision, în schimbul renunțării la orice pretenții financiare. Propunerea, prezentată de două ori, nu a întrunit sprijinul necesar în Consiliu, transmite IPN.

EPAMEDIA și-a exprimat disponibilitatea de a accepta această tranzacție, dacă CMC aprobă, a precizat Mitru în cadrul unei conferințe de presă.

Chiar dacă contractul cu EPAMEDIA a expirat în 2022, Primăria nu a preluat stațiile, evitând astfel tensionarea relațiilor și escaladarea către un proces arbitral. În consecință, compania continuă să administreze și să întrețină infrastructura, fără costuri pentru municipalitate.

Situația a reintrat recent în atenție după ce, pe 16 aprilie 2024, compania a transmis o scrisoare oficială prin care solicita desemnarea unui arbitru până la 22 aprilie, avertizând că, în caz contrar, va cere desemnarea acestuia din oficiu. Totuși, EPAMEDIA și-a reiterat deschiderea pentru continuarea negocierilor.

În replică la acuzațiile unor consilieri privind lipsa de transparență și acces limitat la documente, Primăria menționează că toate actele relevante au fost puse la dispoziția membrilor grupului de lucru. Totodată, s-a subliniat că municipalitatea deține principalele documente contractuale, deși o parte din corespondența din perioada 2007 – 2019 este incompletă.

Reprezentanții Primăriei au reamintit că, în litigiile anterioare, legate de refuzul eliberării autorizațiilor de publicitate, instanțele de judecată, inclusiv Curtea Supremă de Justiție, au dat câștig de cauză administrației locale.

Următoarea etapă este programată pentru 15 mai, când Consiliul Municipal Chișinău va examina un nou proiect de decizie ce prevede delegarea unor reprezentanți în vederea negocierii unui acord amiabil. Executivul municipalității susține că este pregătit cu toate argumentele necesare pentru evitarea unui litigiu costisitor.

Contractul Primăriei Chișinău cu EPAMEDIA, semnat la 19 ianuarie 2007 pentru o durată de zece ani, prevedea construirea a 300 de stații de transport public pe cheltuiala companiei, în schimbul dreptului de a amplasa 1580 de panouri publicitare și 600 de city-light-uri, inclusiv în fiecare stație, pe toată perioada contractuală.

Realitatea Live

21 Feb. 2026, 13:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Feb. 2026, 13:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, afirmă că concernul rus Gazprom a înaintat în 2020 o propunere privind reglementarea datoriilor legate de livrările de gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a respins inițiativa. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

Potrivit lui Ceban, adresarea a venit din partea Gazprom, care a văzut o oportunitate de a propune un acord de reglementare a datoriilor. Șeful Moldovagaz a subliniat însă că nu a fost vorba explicit despre cedarea unor active concrete în acel moment, deși astfel de discuții au existat în trecut.

„Da, adresarea a fost din partea Gazprom-ului, dar atunci Guvernul a refuzat”, a declarat Ceban.

El a explicat că, de-a lungul anilor, inclusiv în anii ’90 și la începutul anilor 2000, au existat diferite discuții privind posibile interese ale Gazprom în sectorul termoenergetic și în alte obiective energetice din Republica Moldova. Totuși, potrivit lui, Guvernul nu a acceptat niciodată astfel de propuneri și nu a semnat documente în acest sens.

Ceban a insistat că datoria pentru gaz este una comercială, nu guvernamentală. „Gazprom livrează gaze către MoldovaGaz în baza unui contract comercial. Datoria nu era a Guvernului. Guvernul niciodată nu a asumat nicio datorie”, a spus el.

Șeful Moldovagaz a amintit că singurul moment când s-a operat un schimb de active contra datorii a fost la crearea MoldovaGaz, subliniind că ulterior această abordare nu a mai fost acceptată.

În anul 2023 Chișinăul a făcut un audit al datoriilor către Gazprom. Potrivit rezultatelor auditului, făcute publice în data de 6 septembrie, datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, constituiau 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă.

Chișinăul din totalul datoriei cerute de 709 milioane de Gazprom, declara că este dispus să achite 8,6 milioane de dolari. Rezultatul auditului nu a fost acceptat de către acționarul majoritar Gazprom.