Promo-LEX, despre primele încălcări la secțiile de votare din țară. 141 de incidente, înregistrate

05 Nov. 2023, 09:30
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Nov. 2023, 09:30 // Actual //  bani.md

Astăzi, la ora 07:00, cele 1.958 de secții de votare din Moldova și-au deschis porțile pentru a primi cei 2.758.810 de alegători așteptați la urne, conform anunțului făcut de Comisia Electorală Centrală.

Cu toate acestea, observatorii de la Promo-LEX au raportat că, până la ora 09:00, au fost înregistrate 141 de incidente, din care 44 au fost deja procesate. Celelalte rămân în curs de analiză.

Printre aceste incidente, 7 au fost legate de erori tehnice, cum ar fi probleme legate de înregistrarea alegătorilor și conexiunea la internet. Aceste probleme au fost semnalate în diverse locații, precum Balti, sectorul Botanica din Chișinău, satul Filipeni din Leova, satul Condrita, sectorul Botanica, comuna Bubuieci și Drochia.

„Un alegător nu s-a regăsit în listă la Vărzăreștii, Nisporeni. Acesta a fost înscris pe listele suplimentare. Un alegător nu s-a regăsit în listă la Vărzăreștii, Nisporeni, menționând că el permanent a votat la acea secție de votare. Acesta a fost înscris pe listele suplimentare”, a explicat directorul Promo-LEX, Nicolae Panfil .

Nicolae Panfil, a subliniat că există 602 de secții de votare acoperite de observatori în teritoriu, iar în municipiile Chișinău și Balti acoperirea este de 100%.

Incidentele tehnice raportate ridică unele semne de întrebare cu privire la desfășurarea liniștită a scrutinului și atrag atenția asupra necesității unei intervenții rapide pentru rezolvarea acestora. Comisia Electorală Centrală a asigurat că monitorizează și investighează aceste probleme pentru a asigura corectitudinea și transparența procesului electoral.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 11:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2026, 11:28 // Actual //  Ursu Victor

Gazoductul transbalcanic, utilizat istoric pentru transportul gazelor rusești către Balcani prin Ucraina, Republica Moldova și România, rămâne parțial neutilizat după ce Rusia și-a redirecționat exporturile, în 2020, prin TurkStream 1 și TurkStream 2. În prezent însă, pe fondul cererii crescânde pentru transportul gazelor dinspre sud spre nord, către Ucraina, operatorii au lansat măsuri pentru reactivarea acestei rute, potrivit ministerului Energiei.

O parte semnificativă a capacității de transport de-a lungul Coridorului Transbalcanic este subutilizată, în pofida interesului sporit pentru fluxuri alternative de aprovizionare. Pentru a stimula utilizarea infrastructurii, a fost creat un produs unic de transport pe acest coridor, care prevede reduceri semnificative ale tarifelor: 25% în Grecia și Bulgaria, 50% în România și Republica Moldova și 46% în Ucraina.

Reducerile se aplică cu condiția ca gazele să fie transportate printr-o serie de puncte dedicate, direct până la depozitele subterane de gaze din Ucraina. Amintim că Republica Moldova și Ucraina au aderat în 2024 la Coridorul vertical de transport al gazelor naturale, din care mai fac parte Grecia, Bulgaria, România și Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!