Putin iese din nou din vizuină. Va întâlni un membru NATO, la Soci

26 Iul. 2022, 17:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Iul. 2022, 17:29 // Actual //  bani.md

După prima vizită în afara spaţiului său de siguranţă, făcută în Iran, Vladimir Putin îl va întâlni, de această dată pe teren propriu, pe şeful Turciei, Erdogan, cel care s-a implicat în soluţionarea crizei grânelor.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan se va întâlni cu preşedintele rus Vladimir Putin pe 5 august. Locul întâlnirii este staţiunea Soci, preferata preşedintelui Rusiei.

Informaţia privind înâtlnirea celor doi şefi de state a fost anunţată de preşedinţia turcă. Erdogan şi Putin s-au întâlnit şi în Iran, la Teheran, unde Putin a fost pus în faţa unui moment jenant. El a fost pus de Erdogan să aştepte circa 40 de secunde, scrie mediafax.ro.

Recent, Erdogan s-a implicat în găsirea unei soluţii la criza grânelor din Ucraina şi a susţinut mereu, Turcia fiind totodată şi membru NATO, că războiului trebuie să ia sfârşit.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!