România electrifică poarta feroviară spre Moldova cu 100 de milioane de euro

19 Iun. 2026, 12:47
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
19 Iun. 2026, 12:47 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici necesari pentru electrificarea completă a liniei de cale ferată dintre Iași și frontiera cu Republica Moldova, un proiect estimat la aproape 495 de milioane de lei sau circa 100 milioane de euro.

Investiția vizează modernizarea tronsonului de 23,4 kilometri dintre gara Iași și punctul de trecere a frontierei Ungheni-Prut și face parte din proiectul amplu de reabilitare a liniei Roman – Iași – Frontieră, inclusă în rețeaua europeană de transport TEN-T.

Potrivit documentației aprobate, lucrările vor fi finanțate în proporție de 50% din fonduri europene prin programul Connecting Europe Facility (CEF), iar restul sumei va fi asigurat de la bugetul de stat al României.

În prezent, doar segmentul Iași – Socola, cu o lungime de 6,3 kilometri, este electrificat, în timp ce restul traseului până la Ungheni funcționează pe infrastructură neelectrificată. Linia traversează municipiul Iași și localitățile Holboca și Ungheni și include patru stații feroviare,  Iași, Nicolina, Socola și Cristești Jijia, precum și două halte de mișcare, la Holboca și Ungheni Prut.

Studiul de fundamentare arată că infrastructura actuală se află într-o stare tehnică precară pe numeroase sectoare. Au fost identificate șine și traverse uzate, schimbătoare defecte, terasamente instabile, treceri la nivel degradate și instalații feroviare care necesită reabilitare.

Proiectul prevede modernizarea infrastructurii existente fără modificări majore de traseu și fără exproprieri semnificative. Lucrările vor include consolidarea terasamentelor, reabilitarea podurilor și podețelor, refacerea trecerilor la nivel, modernizarea peroanelor și electrificarea completă a tronsonului Socola – Ungheni.

Autoritățile române susțin că investiția va permite creșterea vitezelor de circulație, eliminarea punctelor periculoase de pe traseu și îmbunătățirea condițiilor de transport pentru pasageri și operatorii de marfă.

Totodată, proiectul este considerat unul strategic pentru dezvoltarea conexiunilor dintre România și Republica Moldova. Linia Iași – Ungheni reprezintă principala legătură feroviară dintre magistrala 500 din România și frontiera moldovenească și face parte din noul coridor european de transport Marea Baltică – Marea Neagră – Marea Egee.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

04 Aug. 2026, 17:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Aug. 2026, 17:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețul energiei electrice pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU) administrată de OPCOM, principala bursă de energie din România, rămâne la un nivel ridicat, în contextul în care Republica Moldova a anunțat un deficit de electricitate pentru seara de 4 august.

Potrivit datelor publicate de OPCOM, pentru ziua de livrare 5 august 2026, prețul mediu al energiei electrice (Base) este de 928,92 lei/MWh, echivalentul a aproximativ 183 euro/MWh.

În funcție de intervalul orar, prețurile sunt: Base (24 de ore): 928,92 lei/MWh (aprox. 183 euro/MWh), Peak (orele de consum ridicat): 765,81 lei/MWh (aprox. 151 euro/MWh), Off-Peak (orele de consum redus): 1.092,02 lei/MWh (aprox. 215 euro/MWh).

Pe piața pentru ziua următoare au fost tranzacționate aproximativ 37.716 MWh (37,7 GWh) de energie electrică.

În același timp, Centrul Național de Management al Crizelor a anunțat că sistemul electroenergetic al Republicii Moldova va înregistra în această seară un deficit de 74 MWh în intervalul 21:00–22:00 și de 56 MWh între 22:00–23:00.