Rubla rusească aruncată la tomberon de către moldoveni! Tranzacțiile cu moneda lui Putin s-au prăbușit

08 Sept. 2023, 15:33
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Sept. 2023, 15:33 // Actual //  bani.md

Moldovenii se cam feresc de rubla rusească. Tranzacțiile lunare de vânzare/cumpărare a rublei rusești în ultimii ani s-a redus de 15 ori, constată economistul Viaceslav Ioniță.

„Dacă în 2014 lunar cetățenii noștri vindeau și cumpărau 3,2 miliarde ruble, în prezent volumul tranzacțiilor s-a redus până la 207 milioane ruble cu o tendință clară de scădere”, a punctat Ioniță.

Potrivit economistului, acum 10 ani rubla rusească reprezenta circa 20% din volumul tranzacțiilor cetățenilor pe piața valutară. În prezent cota rublei rusești a scăzut sub 0,5%, o reducere de aproape 40 de ori.

Pe partea cealaltă avem Euro, care lunar se vindea și cumpăra de cetățenii noștri în volum de 145 milioane EURO, iar astăzi am ajuns la tranzacții lunare de 350 milioane EURO. Cota euro în preferințele valutare ale moldovenilor a crescut de la 48% în 2013-2014 la 72,5% în prezent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

29 Dec. 2025, 17:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2025, 17:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La 29 decembrie 2025, Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” a reușit o performanță notabilă, rară și demnă de consemnat în istoria feroviară: a cumpărat haine. Nu bilete, nu piese de schimb, nu salarii restante, ci haine.

Potrivit unui comunicat plin de optimism instituțional, CFM a procurat 1475 de seturi de costume de lucru pentru angajați. În sfârșit, specialiștii care repară linii, întrețin infrastructura și deservesc trenuri vor putea înfrunta condițiile dificile nu doar cu răbdare și promisiuni, ci și cu îmbrăcăminte adecvată.

Potrivit comunicatului întreprinderii, echipamentul este „indispensabil”, mai ales într-un context în care salariile întârzie, reforma întârzie, dar costumele… au sosit la timp.

Conducerea subliniază că îmbrăcămintea specială este „un element esențial” pentru siguranță, sănătate și confort. Rămâne de văzut dacă siguranța financiară a angajaților va deveni vreodată la fel de esențială.

În prezent, muncitorii CFM vor putea lucra bine îmbrăcați, chiar dacă: nu știu când își vor primi toți banii, nu știu câte trenuri vor mai circula,
dar știu sigur că salopeta e nouă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII