Săniuța Păcii te așteaptă în această seară în parcul Alunelul. Ce surpriză a pregătit Edujoc pentru copii

23 Dec. 2022, 10:16
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Dec. 2022, 10:16 // Actual //  MD Bani

Săniuța Păcii de la Edujoc vă așteaptă astăzi, între 15:00-18:00, în parcul Alunelul din Capitală. Copii vor avea posibilitatea să zboare cu săniuța magică alături de Moș Crăciun.

Edujoc invită toți doritorii și promite să le ofere o experiență inedită. Mai mult decât atât, deținătorii cardurilor de reducere EduJoc (5/7/10%) vor avea parte de un zbor gratuit la clasa business.

Tradițional, săniuța aducea daruri copiilor internați în spitale, dar în acest an, fondatorii întreprinderii sociale au decis să ajungă la mai mulți copii.

„Am primit multe solicitări ca săniuța sa fie disponibilă pentru toți copiii nu doar pentru cei din spitale. Astfel, am decis să testăm și acest tip de eveniment în care copiii vor avea posibilitatea să „zboare” alături de Moș Crăciun în săniuța cu turbine, care, în acest an, va fi săniuța păcii. Daca vom avea mulți doritori de zbor vom aduce săniuța și mâine, iar seara la ora 17:00 vom avea eveniment la centrul de cazare al refugiaților solicitanți de azil unde ne așteaptă aproximativ 50 de copii”, a declarat Igor Hîncu, fondatorul EduJoc, pentru Bani.md.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

De asemenea, săptămâna viitoare EduJoc planifică să organizeze o caravană  de Crăciun prin satele Moldovei.

„Săptămâna viitoare, împreună cu partenerii noștri partenerii EduJoc – Initiative of Change International, EcoVisio și Suedia, planificăm să avem o caravană prin Tudora, Palanca, Volintiri, Ghelăuza și Chetrosu”.

Anul trecut, săniuța zburătoare a EduJoc a ajuns la micii pacienți de la Spitalul Clinic Republican pentru copii „Emilian Coțaga”. Moș Crăciun a împărțit cadouri pentru cei internați.

Realitatea Live

06 Iun. 2025, 17:39
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2025, 17:39 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Creșterea recentă a taxei pe avere în Norvegia, menită să aducă 146 milioane de dolari în plus la bugetul de stat anual, a avut un efect complet opus: cei mai bogați cetățeni ai țării, cu o avere estimată la 54 de miliarde de dolari, au părăsit țara.

Potrivit datelor prezentate de CitizenX, plecarea acestor ultra-bogați a dus la o pierdere estimată de 594 milioane de dolari în venituri din taxarea averii, care ar fi fost impozitate cu o rată de 1,1%.

În loc de un câștig, efectul net asupra bugetului este o scădere de peste 448 milioane de dolari anual.

Această situație scoate în evidență riscurile potențiale ale taxării agresive a marilor averi într-o economie deschisă și mobilă. Deși intenția a fost de a spori echitatea fiscală și veniturile statului, rezultatul a fost o migrație accelerată a capitalului privat, cu efecte bugetare negative și pierderi în competitivitatea fiscală a țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO