Scenariu exploziv în sectorul energetic! Moldovagaz, la un pas de eliminare din joc – ultimatum de la ANRE

09 Apr. 2025, 09:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Apr. 2025, 09:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

SA „Moldovagaz” a anunțat că a luat act de decizia Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) privind modificarea termenului de separare a drepturilor de proprietate asupra rețelelor de transport de gaze naturale, în cadrul procesului de certificare a operatorului SRL „Vestmoldtransgaz”. Noul termen-limită este 31 iulie 2025, cu mai bine de un an înainte față de termenul anterior, stabilit pentru 30 septembrie 2026.

În cazul în care această condiție nu va fi respectată, ANRE ar putea retrage licența de furnizare a gazelor naturale a companiei Moldovagaz — un scenariu care ar putea avea consecințe majore pentru întreaga piață energetică a Republicii Moldova.

Potrivit unui comunicat emis de companie, acționarii SA „Moldovagaz” — SAP „Gazprom” și Agenția Proprietății Publice — vor fi informați oficial despre decizia autorității de reglementare, urmând ca aceștia să aprobe pașii următori privind activele de transport, inclusiv finalizarea procesului de certificare a SRL „Moldovatransgaz”.

Moldovagaz a subliniat că, în cadrul consultărilor anterioare cu ANRE, a propus un termen alternativ pentru separarea proprietății — 1 aprilie 2026 — care, în viziunea companiei, ar fi permis o coordonare adecvată a planului de acțiuni și a aprobărilor necesare din partea organelor de conducere și a acționarilor. Totodată, compania a atras atenția asupra riscului de încălcare a principiilor de transparență și predictibilitate, solicitând ca regulile din sectorul gazelor să fie aplicate echitabil tuturor participanților.

Decizia ANRE vine în contextul angajamentelor Republicii Moldova de a alinia sectorul energetic la standardele europene, inclusiv prin separarea proprietății asupra rețelelor de transport față de activitatea de furnizare, în conformitate cu pachetul legislativ al Uniunii Europene privind energia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 14:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
16 Ian. 2026, 14:52 // Bani și Afaceri //  bani.md

Compania Bemol Retail a retras toate acțiunile în instanță și pretențiile față de operatorul Portului Internațional Liber Giurgiulești, care a soluționat litigiile și a permis finalizarea tranzacției prin care controlul asupra portului a fost preluat de statul român.

La finele lunii decembrie 2025, Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța a preluat controlul asupra Danube Logistics, operatorul Portului Internațional Liber Giurgiulești (PILG), care a achiziționat compania de la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare. Tranzacția a fost confirmată de autorități, însă valoarea acesteia rămâne confidențială și urmează să fie aprobată formal pe 11 februarie 2026 de Adunarea Generală a Acționarilor APM Constanța.

Un obstacol în calea tranzacției l-au constituit sechestrele și litigiile asupra activelor Danube Logistics, inclusiv asupra capitalului social și bunurilor imobiliare. Datele analizate de Mold-Street arată că, în a doua jumătate a anului 2025, Bemol Retail, alături de BERD și Danube Logistics Holding BV, a retras cererile de judecată și a solicitat restituirea documentelor executorii.

În urma cererii depuse de Bemol, executorul judecătoresc a dispus ridicarea măsurilor asiguratorii aplicate încă din 2019 asupra a 100% din capitalul Danube Logistics.

Într-un răspuns oficial, Bemol a precizat că „a ajuns la o soluționare a acestei chestiuni” și că a inițiat retragerea tuturor acțiunilor în instanță, a măsurilor asigurătorii și a restricțiilor aplicate. Totodată, compania a informat Guvernul Republicii Moldova că nu mai are nicio pretenție față de operatorul Portului Internațional Liber Giurgiulești sau față de proprietarul acestuia, întrucât solicitările sale au fost satisfăcute.

Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării a confirmat că tranzacția a fost supusă unei evaluări prealabile de către Consiliul pentru examinarea investițiilor de importanță pentru securitatea statului, în conformitate cu Legea nr. 174/2021. Consiliul a emis aviz favorabil pentru investiție, având în vedere importanța strategică a portului și faptul că acesta este amplasat pe terenuri aflate în proprietatea statului.

Ministerul mai precizează că portul funcționează în regim normal și că este pregătit un proiect de modificare a Legii nr. 8/2005 privind Portul Internațional Liber Giurgiulești, pentru a asigura continuitatea activității și dezvoltarea infrastructurii portuare.

Deși tranzacția este finalizată la nivel decizional, modificările nu apar încă în registrele comerciale din Republica Moldova, întrucât operațiunea se desfășoară mai întâi în alte jurisdicții. Anterior, în 2021, BERD a preluat controlul asupra companiei din Cipru care deține Danube Logistics Holding BV din Olanda, proprietarul integral al operatorului portuar din Republica Moldova.

Retragerea completă a pretențiilor de către Bemol este considerată elementul-cheie care a deblocat definitiv schimbarea de proprietar a celui mai important nod logistic al Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!