Scuarul „Piața Decebal” – o zonă abandonată, readusă la viață de municipalitate

17 Nov. 2025, 11:06
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2025, 11:06 // Actual //  bani.md

Mulți ani la rând scuarul „Piața Decebal” de pe bd. Decebal din sectorul Botanica al capitalei a fost lăsat de izbeliște, lucrurile însă s-au schimbat odată cu reabilitarea zonei.

În scuar se află monumentul lui Serghei Lazo, cel mai înalt dintre toate monumentele din capitală.

Lucrările de reabilitare a scuarului, a străzilor adiacente, a trotuarelor și crearea locurilor de parcare, au început în anul 2022. Primăria Chișinău creat în scuar alei pietonale, a instalat mobilier nou, un sistem modern de irigare și iluminat, a amenajat un teren de joacă pentru copii, un grup sanitar, dar și un spațiu pentru câini. La fel, în cadrul proiectului, municipalitatea a amenajat un teren de fitnes și un teren de tenis de masă. Au fost sădiți copaci, flori, iar în perioada estivală, în scuar sunt amenajate evenimente culturale.

Totodată, au fost reparate trotuarele din jurul scuarului pe str. Zelinski și bd. Decebal. La fel, în cadrul proiectului, municipalitatea a realizat și construirea unui perete de sprijin în adiacentul bd. Decebal și a amenajat locuri de parcare publice.

Scuarul „Piața Decebal”, la fel ca majoritatea spațiilor verzi din oraș, a devenit un loc de relaxare și agrement sigur și modern pentru locuitorii și oaspeții capitalei.

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 12:06
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
17 Nov. 2025, 12:06 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Energbank are un nou președinte al Comitetului de Conducere. Lilia Boico, profesionistă cu peste 23 de ani de experiență în sectorul financiar-bancar al Republicii Moldova, a fost desemnată să conducă banca după ce, în ultimii ani, a ocupat funcția de vicepreședintă responsabilă de coordonarea experienței clienților și de procesele operaționale esențiale din instituție.

Boico afirmă că preia mandatul „cu profundă recunoștință și responsabilitate”, subliniind că banca se află într-o etapă de transformare strategică și modernizare digitală. Noua președintă pune accent pe consolidarea poziției Energbank pe piață și pe menținerea statutului de partener de încredere pentru clienți, angajați și comunitate.

IuteCredit Europe a achiziționat, la începutul anului 2022, pachetul majoritar de la Energbank, blocat în 2019 de Banca Națională a Moldovei urmare a acțiunilor concertate din cadrul instituției financiare.

Ulterior, în cadrul a două tranzacții a mai cumpărat două pachete de acțiuni, iar prezent deține 67% din capitalul băncii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII