Secretul investițiilor rusești din Moldova! 90% sunt datoriile istorice la gaz

31 Mart. 2022, 11:24
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Mart. 2022, 11:24 // Actual //  bani.md

În ceea ce privește pasivele externe, din punctul de vedere al investițiilor străine directe totale, Rusia a fost cel mai mare investitor direct în Republica Moldova conform situației de la sfârșitul anului 2020, cu un stoc de investiții directe estimat la 823 mil. USD, potrivit analizei „Propagarea efectelor economice ale crizei regionale de securitate asupra Republicii Moldova – o evaluare preliminară” a Expert Grup.

Totuși, trebuie de ținut cont de faptul că acest stoc, pe lângă capitalul acționar, cuprinde și diverse datorii între firmele-fiice și firmele-mamă (inclusiv și datoriile istorice legate de importul de gaze naturale). Fără aceste datorii, ISD din Rusia acumulate către 31.12.2020 au constituit 68 mil. USD.

Existența investițiilor directe din Rusia, per se, nu reprezintă o amenințare pentru stabilitatea financiară a Moldovei sau pentru sustenabilitatea balanței de plăți. Însă existența datoriilor disputate, dar care încă nu au fost supuse auditului, poate eroda poziția Moldovei în viitoarele negocieri comerciale bilaterale”, potrivit analizei.

Afacerile din Moldova controlate de capitalul rusesc se extind practic în toate sectoarele economiei naționale, de la gaze și produse petroliere, la telecomunicații, mass-media, până la industria alimentară și terminale de plăți on-line.

Cea mai mare și mai vizibilă prezență a capitalului rusesc este cea a gigantului Gazprom la întreprinderea moldo-rusă Moldovagaz. Oficial Gazprom deține 50% din Moldovagaz, dar concernul rus administrează de 6-7 ani și cota de 13,44% a regiunii separatiste. În consecință, Gazprom are 63,44% din Moldovagaz, care însă nu-i oferă și controlul deplin asupra companiei.

Valoarea investiției Gazprom este estimată la 145 de milioane de dolari, rezultată din transformarea datoriilor acumulate de Moldova până în anul 1998 la consumul de gaze naturale, în acțiuni (50%) ale companiei Moldovagaz. Aceasta a fost o investiție făcută pe hârtie. Gigantul Gazprom este deocamdată și singurul furnizor de gaze al Republicii Moldova, asigurând practic 100% din necesarul de gaze al țării.

Controlul asupra Moldovagaz îi oferă Gazprom-ului și controlul asupra sistemului de transport și distribuție a gazelor, iar luând în calcul și datoriile enorme de 500 de milioane de dolari ce îi revin Chișinăului și circa cinci miliarde de dolari ale regiunii separatiste, atunci influența gigantului rus asupra economiei moldovenești este extrem de mare.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

02 Sept. 2025, 17:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Sept. 2025, 17:39 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a propus Slovaciei să sisteze livrările de gaze și energie electrică către Ucraina, ca măsură de răspuns la atacurile armatei ucrainene asupra conductei de petrol „Drujba”. Declarația a fost făcută în cadrul unei întâlniri cu premierul slovac Robert Fico, transmite TASS.

„Ucraina primește un volum semnificativ de resurse energetice prin vecinii săi din Europa de Est. Închideți livrările de gaze pe rute de revers, opriți livrările de electricitate și ei vor înțelege imediat că există limite în încălcarea intereselor altora”, a afirmat Putin.

Robert Fico a anunțat că va ridica subiectul securității conductei „Drujba” la discuțiile pe care le va avea cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pe 5 septembrie.

Slovacia este unul dintre principalii furnizori de gaze pentru Ucraina prin sistemul de revers. În februarie 2025, Kievul a importat 7,3 milioane m³ de gaze din Slovacia, 7,1 milioane m³ din Ungaria și 1,8 milioane m³ din Polonia. De asemenea, Slovacia se numără printre cei mai mari exportatori de energie electrică către Ucraina. În martie, Kievul a importat 272 GWh de electricitate, dintre care 19% din Slovacia, 42% din Ungaria, 18% din Polonia și 16% din România.

Conducta de petrol „Drujba”, prin care Slovacia și Ungaria continuă să primească petrol rusesc, a fost atacată de patru ori în august de către armata ucraineană pe teritoriul Rusiei. În trei cazuri, atacurile au dus la întreruperea temporară a livrărilor. În replică, premierul ungar Viktor Orbán l-a acuzat pe Zelenski de „șantaj”, după ce liderul ucrainean a sugerat că existența conductei depinde de poziția Budapestei în negocierile privind aderarea Ucrainei la UE.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII