Serviciile de informații americane sunt îngrijorate că orașul Kiev ar putea cădea în mâinile Rusiei în câteva zile

25 Feb. 2022, 14:54
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
25 Feb. 2022, 14:54 // Actual //  MD Bani

Oficialii americani de informații sunt îngrijorați că Kievul ar putea cădea sub controlul Rusiei în câteva zile, potrivit a două surse familiarizate cu cele mai recente informații, scrie CNN.

Sursele din serviciile de informații americane au spus că evaluarea inițială a SUA de dinainte invaziei Rusiei în Ucraina anticipa că capitala ucraineană va fi invadată în termen de una până la patru zile.

Oficialii cred că Rusia s-a confruntat cu o rezistență mai dură din partea forțelor ucrainene decât a anticipat, potrivit surselor. Întrebați dacă cred că orașul Kiev va cădea în mâinile soldaților ruși, oficialii au refuzat să răspundă.

Oficialii de informații occidentali apreciază că planul Rusiei este să răstoarne guvernul de la Kiev și să instaleze un guvern proxy prietenos cu Rusia, dar nu știu încă dacă Putin va încerca să ocupe și să dețină ulterior teritoriul ucrainean.

Rușii au intrat în Kiev

Forțele ruse au intrat în districtul Obolon din Kiev, unde armata ucraineană se luptă în prezent cu ele, relatează presă ucraineană. Ministerul Apărării al Ucrainei le cere locuitorilor să nu părăsească casa. Districtul este la aproximativ 10 km de centrul Kievului.

Armata ucraineană spune că forțele armate sunt angajate în lupte la periferia capitalei Kiev, în Dymer și Ivankiv, unde au avansat un număr mare de vehicule blindate rusești.

O postare pe pagina oficială de Facebook a forțelor armate ucrainene spunea că forțele „au continuat să reziste” forțelor ruse la nord-vest de capitală.

Postarea a adăugat că trupele au distrus un pod de la granița râului Teteriv pentru a împiedica avansarea în continuare a forțelor ruse.

Acesta a adăugat că trupele mențin încă controlul aerodromului de la marginea orașului – care ar putea deveni un loc pentru debarcarea armatei ruse la Kiev, dacă trupele ruse l-ar ocupa.

Senatorul american Ruben Gallego a declarat vineri pentru CNN că, dacă Rusia ar captura Kievul, SUA ar trebui să înarmeze luptătorii de rezistență din țară.

„În acel moment trebuie să ne dăm seama că armata ucraineană, așa cum o știm, poate fi compromisă și apoi cred că trebuie să trecem la sprijinirea efectivă a partizanilor și a luptătorilor de rezistență care sunt dispuși să înceapă lupta împotriva Rusiei”, a spus Gallego.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!