SWIFT declanșează ofensiva financiară: Tranzacții live cu monede digitale în 2024

03 Oct. 2024, 15:25
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
03 Oct. 2024, 15:25 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Sistemul internaţional de plăţi SWIFT a informat joi că anul viitor va încerca tranzacţii live ale unor monede digitale şi active tokenizate, cel mai recent pas al integrării, până acum lente, a acestui tip de active în sistemul financiar în ansamblu, transmite agenția Reuters.

Băncile şi managerii de active explorează de câţiva ani “tokenizarea” activelor tradiţionale, cum ar fi bondurile. Ei speră că prin utilizarea unităţilor digitale – de obicei pe baza tehnologiei blockchain – tranzacţiile vor fi mai ieftine, mai rapide şi mai eficiente, inclusiv prin reducerea intermediarilor implicaţi în multe tranzacţii.

Totuşi, până acum aceste eforturi nu au obţinut o susţinere importantă în sistemul financiar în ansamblu.

De asemenea, aproximativ 90% dintre băncile centrale ale lumii testează monedele digitale bancare centrale (CBDC). Autorităţile monetare încearcă să ajungă la tehnologiile avansate care au permis criptomonedele, cum ar fi bitcoin.

SWIFT, care joacă un crucial în sistemul bancar global, va încerca tranzacţii atât cu CBDC cât şi cu active tokenizate. În martie, SWIFT anunţase că va lansa o nouă platformă pentru a conecta în sistemul financiar CBDC care sunt dezvoltate în prezent.

“Vedem acum că industria cere să trecem dincolo de faza de testare şi să vedem într-adevăr mişcări ale activelor digitale. Vom ajunge anul viitor la acest stadiu, dar într-un mod controlat“, a afirmat Nick Kerigan, director de inovare la SWIFT.

Deşi potenţialul este imens, piaţa fragmentată pune piedici acestui tip de operaţii şi puţine iniţiative au înregistrat progrese în afara propriilor sisteme interne ale băncilor.

În mod similar, băncile centrale testează “wholesale CBDC”, formă a unei monede digitale bancare centrale folosită în rândul băncilor şi altor instituţii financiare autorizate pentru plăţi interbancare şi tranzacţii cu instrumente financiare.

Cea mai recentă iniţiativă a SWIFT implică diferite tipuri de active digitale în combinaţie pe diverse platforme.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Ian. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a încasat în anul 2025 41,15 miliarde de lei la bugetul de stat, cu 2,87 miliarde de lei mai mult decât în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 7,5%, arată datele oficiale ale instituției.

Structura încasărilor arată că TVA-ul la import rămâne principala sursă de venit, cu 66,6% din total, urmat de accize – 26,8% și taxa vamală – 6,4%.

Potrivit raportului, TVA-ul la import a însumat 27,4 miliarde de lei, în creștere cu 1,95 miliarde de lei (+7,7%) față de 2024. Accizele la import au ajuns la 11,01 miliarde de lei, cu 745,8 milioane de lei mai mult decât anul precedent (+7,3%).

Cele mai mari contribuții la accize au venit din: produsele petroliere importate, care au adus 4,62 miliarde de lei (+14,4%), produsele din tutun – 3,65 miliarde de lei (+0,1%) și mijloacele de transport importate – 2,15 miliarde de lei (+8,2%).

În același timp, unele categorii au înregistrat scăderi, inclusiv accizele la gazele lichefiate (–2,4%), băuturile alcoolice tari (–7,8%) și vinurile importate (–19,7%).

Taxa vamală a generat 2,63 miliarde de lei, cu 6,7% mai mult decât în 2024, în timp ce taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a scăzut la 50,7 milioane de lei (–12,5%).

Datele arată că bugetul de stat a fost alimentat în 2025 în principal din importuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!