Țara care vrea să interzică animalele de companie. Amendă de 19.000 de euro dacă ai un câine

22 Iul. 2022, 11:53
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Iul. 2022, 11:53 // Actual //  MD Bani

Iranul ar putea deveni prima țară din lume care va interzice animalele de companie. Oamenii ar putea fi amendați cu cel puțin 800 de dolari pentru importul, cumpărarea, vânzarea, transportul și deținerea multor animale. Sunt vizate și animalele de companie cum ar fi câinii și pisicile.

În cazul unui câine, amenda pentru deținerea lui ar fi de 19.000 de euro.

Poliția din Teheran a anunțat recent că plimbarea câinilor în parcuri este o crimă. Interdicția a fost justificată ca o măsură de „protejare a siguranței publicului”.

Iranienii pot deține animale de companie chiar dacă legea controversată este aprobată de Parlament, dar trebuie să solicite permisiunea unei comisii speciale, a adăugat BBC.

Dezbaterea asupra legii a început cu zeci de ani în urmă, când un grup de parlamentari a vrut să impună o lege prin care să confiște toți câinii și să-i ducă la grădini zoologice sau în deșert”, a declarat pentru BBC președintele Asociației Veterinare Iraniene și unul dintre criticii legii.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!