TOP 10: Orașele în care găsim cea mai ieftină bere. Unde să mergi în vacanță

16 Aug. 2021, 15:22
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
16 Aug. 2021, 15:22 // Au Bani //  MD Bani

Este vară, iar o bere rece pe temperaturi ce depășesc 35 de grade Celsius e o metodă bună de relaxare. Iată care sunt primele zece orașe din lume în care poți bea cea mai ieftină bere.

Topul orașelor în care găsim cea mai ieftină bere cuprinde și Europa, cu patru regiuni din două țări. Studiul a fost efectuat de Money.co.uk, analizând media costului unei halbe de bere din toate orașele lumii, scrie Metro.co.uk.

În Europa, Cehia a intrat în top cu prețul mediu la Praga de doar 1,34 lire sterline.

Cu toate acestea, aveți o mulțime de alegeri dacă vă îndreptați către Polonia, orașele Wroclaw, Cracovia și Varșovia ocupând locul 4, respectiv 5 și 6 și toate sub 1,90 lire sterline pe halbă.

Iată topul celor zece orașe în care găsim cea mai ieftină bere:

  1. Buenos Aires (Argentina),
  2. Praga (Cehia),
  3. Mexic (Mexic),
  4. Wroclaw (Polonia),
  5. Cracovia (Polonia),
  6. Varșovia (Polonia),
  7. Moscova (Rusia),
  8. Fort Collins (SUA),
  9. Austin (SUA),
  10. Grand Rapids (SUA).

La polul opus, atât Londra, cât și Edinburgh au fost clasate ca fiind orașele cu cea mai scumpă bere din lume, ajungând la 5 lire și respectiv 4,48 lire pe halbă.

Potrivit cercetărilor Post Office Travel Money, Sunny Beach din Bulgaria are cele mai ieftine vacanțe la nivel global, care include băuturi ieftine.

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 17:14
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 17:14 // Actual //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a declarat că decizia Franța de a interzice anumite produse alimentare care conțin reziduuri de pesticide neaprobate în Uniunea Europeană nu este de natură să afecteze direct Republica Moldova.

Întrebat despre impactul măsurii, șeful Guvernului a precizat că subiectul a fost discutat inclusiv la nivel guvernamental, în cadrul întrevederilor de la Davos. Potrivit acestuia, autoritățile franceze au transmis că restricțiile vizează toate statele terțe, nu doar Republica Moldova, și reprezintă un răspuns la depistarea unor ingrediente toxice în anumite produse agroalimentare importate.

„Cunoscând produsele noastre, de calitate bună, nu credem că vom fi afectați de aceste măsuri. Continuăm dialogul cu partenerii francezi, dar este și un mesaj către producătorii autohtoni să fie foarte atenți”, a spus premierul. Alexandru Munteanu a subliniat că marii producători sunt, de regulă, prudenți, însă a recomandat verificări suplimentare, inclusiv cu sprijinul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, pentru a exista certitudinea că produsele nu conțin nici măcar doze admise de pesticide.

Începând cu 8 februarie 2026, Franța va suspenda importul și comercializarea unor produse alimentare provenite din afara Uniunii Europene dacă sunt detectate reziduuri de substanțe active neaprobate în UE. Măsura se aplică atât produselor proaspete, cât și celor procesate și vizează, printre altele, mere, pere, caise, cireșe, piersici, prune, struguri de masă și pentru vin, legume, cereale, miere și alte produse apicole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM