UE a blocat peste 200 de miliarde de euro din activele Rusiei şi intenţionează să folosească banii pentru Ucraina

26 Mai 2023, 05:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Mai 2023, 05:44 // Actual //  bani.md

Uniunea Europeană a imobilizat peste 200 de miliarde de euro din activele băncii centrale ruse de la începtul invaziei, subliniind importanţa discuţiilor cu privire la modul în care aceşti bani ar trebui cheltuiţi pentru a ajuta la reconstrucţia Ucrainei, titrează Bloomberg.

Tările UE au raportat noile cifre privind activele blocate în urma celui de-al 10-lea pachet de sancţiuni, care a forţat băncile să divulge informaţii despre mărimea deţinerilor lor.

„UE se angajează să se asigure că Rusia plăteşte pentru daunele cauzate în Ucraina”, a declarat purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Christian Wigand. De aceea, UE „explorează modalităţi de utilizare a activelor ruseşti îngheţate şi imobilizate în acest scop”.
UE a îngheţat, de asemenea, 24,1 miliarde de euro în active private ruseşti ale persoanelor şi entităţilor sancţionate de la invadarea Ucrainei în urmă cu mai bine de 1 an. Au fost sancţionate aproape 1.500 de persoane şi au fost impuse restricţii dure asupra exportului de bunuri şi tehnologii provenite din Rusia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 13:47
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
24 Feb. 2026, 13:47 // Actual //  Grîu Tatiana

Începând cu data de 2 martie, Sistemul de Intrare/Ieșire al Uniunii Europene (EES) devine operațional în mai multe puncte de trecere a frontierei dintre Republica Moldova și România, ceea ce înseamnă reguli noi pentru cetățenii statelor din afara UE care călătoresc în spațiul european pentru șederi scurte.

Sistemul va fi activ la punctele Leușeni–Albița, Sculeni–Sculeni, Leova–Bumbăta, Giurgiulești–Galați (portuar și feroviar) și Ungheni–Iași (feroviar). Prin intermediul EES, autoritățile vor înregistra automat data și locul fiecărei intrări și ieșiri din Uniunea Europeană, vor colecta date alfanumerice și biometrice – imagine facială și patru amprente digitale – și vor calcula durata legală de ședere, care nu poate depăși 90 de zile în orice perioadă de 180 de zile.

La prima trecere a frontierei după activarea sistemului, călătorilor li se vor preleva datele biometrice și va fi creat un dosar electronic individual. La intrările ulterioare, verificările se vor face automat, ceea ce ar trebui să reducă timpul de așteptare în punctele de frontieră.

Sistemul este deja funcțional în alte puncte de trecere, precum Costești–Stânca, Giurgiulești–Galați, Cahul–Oancea și Lipcani–Rădăuți Prut, unde a fost implementat etapizat începând cu toamna anului 2025.

Pentru cetățenii Republicii Moldova, noile reguli se aplică celor care călătoresc în baza pașaportului biometric moldovenesc. În schimb, persoanele care dețin și cetățenia unui stat membru al Uniunii Europene sau al spațiului Schengen și folosesc documentul acelui stat nu intră sub incidența sistemului EES.

Sunt exceptați de la prelevarea amprentelor copiii cu vârsta sub 12 ani și persoanele pentru care acest lucru este fizic imposibil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!