Universitatea de Stat din Moldova a fost acreditată internațional. Mesajul lui Igor Șarov

01 Aug. 2023, 11:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Aug. 2023, 11:46 // Actual //  bani.md

Universitatea de Stat din Moldova (USM) a fost acreditată internațional. Anunțul a fost făcut de rectorul USM, Igoor Șarov.

„Ca urmare a procesului de acreditare externă a Comisiei Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS) în cadrul proiectului QFORTE, Consiliul ARACIS a validat calificativul ACREDITARE pentru Universitatea de Stat din Moldova”.

Potrivit rectorului, în perioada 29-31 mai membrii comisiei ARACIS au inițiat procesul de evaluare externă a Universității de Stat din Moldova, pe segmentul calității, managementului instituțional, condițiilor de desfășurare a procesului didactic cât și de administrare.

„Universitatea de Stat din Moldova apreciază profesionalismul și calitatea fiind o instituție cu tradiții și valori, orientându-se spre dezvoltarea potențialului științific în domeniile de formare a specialiştilor”, a mai conchis Igor Șarov.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Dec. 2025, 09:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Dec. 2025, 09:22 // Actual //  Grîu Tatiana

Barajul Costești–Stânca intră oficial în reparație capitală și modernizare, după două decenii fără intervenții majore. Lucrările au fost anunțate de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, împreună cu directorul Administrației Naționale „Apele Moldovei”, Nicu Belitei, care au efectuat o vizită la baraj. 

Proiectul este executat de „Apele Moldovei” și urmărește asigurarea funcționării sigure și eficiente a nodului hidrotehnic, esențial pentru reglarea debitului râului Prut și protecția hidrologică a zonei.

Intervențiile prevăzute includ consolidarea structurii barajului, modernizarea echipamentelor hidromecanice și reabilitarea unor elemente tehnice critice. Scopul principal este creșterea siguranței operaționale și menținerea funcționalității optime pe termen lung.

Nodul Hidrotehnic Costești–Stânca este administrat în comun de Republica Moldova și România și joacă un rol strategic în gestionarea apelor transfrontaliere. Prin modernizarea planificată, vor fi îmbunătățite sistemele de evacuare, monitorizare și control, contribuind la protejarea resurselor de apă și la menținerea echilibrului ecologic local.

Investiția este estimată la 32 milioane de lei, iar lucrările vor fi derulate în următorii doi ani.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII