Valoarea de piaţă a celor mai mari 100 de companii listate din lume. În pandemie a crescut cu peste 10 trilioane $

27 Mai 2021, 16:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
27 Mai 2021, 16:11 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Valoarea de piaţă a celor mai mari 100 de companii listate din lume a crescut cu peste 10 trilioane de dolari (48%) în perioada aprilie 2020 – martie 2021 și a atins nivelul de 31,7 trilioane dolari, potrivit unei analize globale a PwC.

Capitalizarea celor mai mari 100 de companii listate din lume a ajuns la cea mai ridicată valoare de piaţă înregistrată până în prezent, fiind de peste 2,6 ori mai mare decât în urmă cu un deceniu.
Performanţa a fost susţinută de succesul unor sectoare de activitate și de măsurile guvernelor şi băncilor centrale pentru diminuarea efectelor crizei sanitare.

Cel mai atractiv domeniu pentru investitori este tehnologia, companiile tehnologie au înregistrat o creştere de 71%, faţă de valoarea lor din martie 2020, iar valoarea cumulată de piaţă a companiilor care activează în domeniul tehnologiilor reprezintă o treime din capitalizarea totală de 31,7 trilioane de dolari a celor 100 de companii.

Creșteri foarte mari au înregistrat și companiile de materii prime (75%), precum și cele din industrie (68%).

Perfoemanțe mai slabe au înregistrat companiile din sănătate, de 25%, şi energie şi utilităţi, fiecare cu un plus de 26%.

Top 10 companii după capitalizarea de piață:

  1. Apple;
  2. Saudi Aramco;
  3. Microsoft;
  4.  Amazon;
  5. Alphabet (Google);
  6. Facebook;
  7. Tencent;
  8. Tesla; 
  9. Alibaba;
  10. Berkshire Hathaway.

Întreg raportul PwC poate fi accesat AICI.

 

Realitatea Live

04 Feb. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Feb. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

CFM nu este și nu va fi pasibilă privatizării, chiar și după separarea activităților și crearea noilor companii pentru transportul de pasageri și marfă, a declarat directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

Potrivit șefului APP, în urma reorganizării, societățile pe acțiuni nou create vor avea capital de stat în proporție de 100%, iar pentru acest lucru urmează să fie modificată anexa la lege. „CFM rămâne o întreprindere nepasibilă privatizării. La această etapă, societatea pe acțiuni este cu capital integral de stat”, a precizat directorul APP.

În același timp, Roman Cojuhari a subliniat că întreprinderea feroviară a intrat pe o traiectorie de stabilizare financiară, ca urmare a măsurilor de eficientizare aplicate de managementul companiei în anul 2025. Aceste acțiuni au dus la oprirea creșterii anuale a datoriilor și la începerea achitării acestora, după o perioadă îndelungată în care obligațiile financiare se acumulau constant.

„Dacă comparăm sfârșitul anului 2025 cu sfârșitul anului 2024, vedem că datoriile totale ale întreprinderii au început deja să scadă. Este un lucru important, iar explicațiile detaliate țin de conducerea Căii Ferate”, a declarat șeful Agenției Proprietății Publice.

În prezent, datoriile totale ale CFM se ridică la circa 450 de milioane de lei, însă acestea au fost reduse cu peste 15% față de anul 2024. Potrivit lui Cojuhari, această evoluție pozitivă se reflectă și în rezultatul financiar, care este mai bun decât cel înregistrat în anul precedent.

Ultimele date arată că pierderile CFM s-au cifrat la 152,4 milioane de lei în șase luni ale lui 2025, față de 156,1 milioane de lei în semestrul similar al anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!