(VIDEO) A fost inaugurat primul pod din lume imprimat 3D. Transmite date despre starea lui și impactul pietonilor

19 Iul. 2021, 17:49
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
19 Iul. 2021, 17:49 // Au Bani //  MD Bani

Un pod cu lungimea de 12 metri, imprimat 3D a fost instalat în Amsterdam. Podul, creat de compania olandeză MX3D, a fost montat pe canalul Oudezijds Achterburgwal, în Amsterdam’s Red Light District. Este pentru prima dată când un pod imprimat 3D este inaugurat.

Podul a fost construit în aproximativ 4 ani și are forma literei S. Acestava fi un „laborator viu” în capitala olandeză, deoarece ajută la traficul pietonal, scrie www.dailymail.co.uk. La crearea construcției au lucrat și cercetătorii de la Imperial College din Londra, ei fiind cei care vor avea în vedere ”performanța” acesteia, dotată cu foarte mulți senzori, astfel încât să poată fi practicabilă.

Senzorii sunt cei care transmit oamenilor de știință în ce stare se află podul și care este impactul pe care pietonii îl au asupra sa.

”Este prima dată când un astfel de pod este dat în folosință. Noi am testat capacitatea sa și a componentelor sale prin intermediul senzorilor în timpul procesului de printare. E minunat că am reușit să creem așa ceva”, a spus profesorul Leroy Gardner, de la Departamentul de Inginerie Civilă și de Mediu.

Pentru construcție s-au folosit 4,5 tone de oțel inoxidabil pentru a imprima podul în designul elaborat și curbat. Printarea s-a efectuat în patru piese principale, plus cele patru colțuri, care au fost, ulterior, sudate manual.

Printarea a început în martie 2017, iar podul finalizat a fost expus la Dutch Design Week din octombrie 2018.

Din cauza pandemiei, planurile de lansare și instalare au fost amânate.

”Printarea 3D oferă noi oportunități industriei construcțiilor, ne dă mai multă libertate. Însă, în același timp, e nevoie de o nouă gândire, adaptată modelului de construcție. E, mai, degrabă, o provocare”, a adăugat Gardner.

Studiile și proiectul construcției au fost făcute publice în două reviste, Journal of Constructional Steel Research and Materials & Design (2020) și Engineering Structures (2019).

08 Aug. 2026, 10:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 10:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Consiliul Concurenței a trecut la analiza aprofundată a tranzacției prin care „Moldretail Group” SRL, operatorul mai multor rețele de magazine din Republica Moldova, intenționează să preia controlul asupra „Honest Company” SRL, compania care gestionează magazinele „Merci”.

Autoritatea de concurență a dispus investigarea operațiunii în Faza a II-a, după ce examinarea preliminară a scos la iveală o serie de îngrijorări privind efectele tranzacției asupra piețelor de achiziționare și comercializare cu amănuntul a produselor preponderent alimentare.

„Moldretail Group” operează rețelele „Linella”, „Fidesco”, „Cip Market”, „Bravo” și „Slavena Megamarket”. Preluarea „Honest Company” ar adăuga în portofoliul grupului și magazinele care activează sub marca „Merci”.

Potrivit Consiliului Concurenței, tranzacția ar putea conduce la consolidarea unei poziții dominante pe piața aprovizionării rețelelor comerciale cu produse alimentare. Autoritatea examinează inclusiv riscul ca unii furnizori care colaborează cu „Honest Company”, dar nu livrează produse rețelelor deținute de „Moldretail Group”, să piardă accesul la anumite piețe de desfacere.

O altă îngrijorare vizează comerțul cu amănuntul. Prin preluarea magazinelor „Merci”, grupul ar putea obține sau consolida o poziție dominantă în anumite zone geografice, unde numărul concurenților și alternativele disponibile consumatorilor sunt mai reduse.

Investigația aprofundată urmează să se desfășoare în termen de până la 90 de zile lucrătoare. Consiliul Concurenței precizează că trecerea la Faza a II-a nu înseamnă automat că tranzacția va fi declarată incompatibilă cu mediul concurențial. Procedura presupune evaluarea detaliată a efectelor posibile înaintea adoptării unei decizii finale.

Totodată, „Moldretail Group” poate propune angajamente sau măsuri prin care să înlăture îndoielile autorității. În funcție de rezultatele analizei, Consiliul Concurenței poate autoriza tranzacția, o poate aproba cu anumite condiții sau o poate interzice.

Grupul de afaceri din spatele „Moldretail Group” este asociat familiei omului de afaceri Vasile Dragan. În anul 2014, „Ducates Grup” SRL a preluat rețeaua „Unimarket”, gestionată ulterior de „Moldretail Group”. În același an, firmele familiei Dragan au preluat și spațiile comerciale ale „Stati-Market”, companie care administra magazinele „Pyaterochka”.

Familia Dragan deține afaceri în industria vinului din Republica Moldova, Rusia și Italia, precum și participații în compania „Carmez”. Potrivit unei estimări publicate anterior de „Delovoy Petersburg”, averea lui Vasile Dragan în Rusia s-ar ridica la aproximativ 1,2 miliarde de ruble, echivalentul a circa 19 milioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!