VIDEO Cel mai influent pilot de avion din lume este o blondă de 31 de ani

06 Mart. 2023, 17:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Mart. 2023, 17:38 // Actual //  bani.md

Într-un domeniu dominat de bărbați, o blondă a schimbat ideea despre femei și despre ce pot face ele în aviație.

Michelle Gooris, în vârstă de 31 de ani, din Amsterdam, care este pilot de un deceniu, deține titlul neoficial de cel mai influent pilot de avion din lume.

Michelle, cunoscută sub numele de DutchPilotGirl, are 333.000 de abonați pe YouTube și 323.000 de urmăritori pe Instagram, fiind o adevărată vedetă în social media.

Cu toate acestea, ea spune că nu se simte ca atare, ci că se simte „ca un pilot care spune/împărtășește povestea mea lumii și încearcă să inspire alți oameni”.

Are cele mai frumoase video clipuri

Michelle este pilot de Boeing 737 pentru o companie aeriană olandeză și postează videoclipuri fascinante, realizate cu grijă, cu vedere din cabina de pilotaj, cu privire la unele dintre zborurile sale, însoțite de explicații pe ecran despre ceea ce fac și observă piloții.

Cei care o urmăresc apreciază în mod clar efortul depus, descriind imaginile sale ca fiind „informative”, „atrăgătoare” și „frumos realizate”.

„Uneori, oamenii nu se așteaptă ca femeile să fie pilot, dar acest lucru este valabil doar pentru persoanele din afara industriei aviatice. În compania mea, mă simt ca și cum aș fi tratată ca unul dintre băieți. Nu am experimentat niciodată faptul că nu am fost luată în serios pentru că aș fi femeie”, a declarat ea pentru MailOnline Travel.

Tot mai multe femei devin pilot de avion

Michelle, care locuiește în Amsterdam, a mai spus: „Suntem într-adevăr în minoritate, dar văd îmbunătățiri. În prezent, există mai multe femei pilot decât oricând, așa că eu cred că ne îndreptăm în direcția cea bună. Nu cred că este mai greu să progresezi în industria aviatică, deoarece toate examenele și testele sunt la fel. Totul se reduce la vechime și nu va merge mai repede sau mai încet din cauza sexului”.

Michelle spune că aterizarea este partea ei preferată a zborului în calitate de pilot – și a postat recent un videoclip uimitor al unei aterizări pe aeroportul Keflavik din Islanda, imaginile atrăgând 515.000 de vizualizări până în prezent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2025, 14:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
18 Aug. 2025, 14:04 // Actual //  Soroceanu Olga

În cadrul campaniei „Moldova care ne unește”, cetățenii Republicii Moldova au fost întrebați ce obiecte, persoane sau valori se asociază cel mai mult cu țara lor. Răspunsurile au scos în evidență o combinație de tradiții, simboluri culturale, dar și aspirații sociale.

Pentru mulți, Moldova înseamnă familie, copii fericiți și un trai decent. Alții au pus accent pe tradițiile și cultura populară. „Tradițiile, în primul rând. Poporul Moldovei și cât e de primitor”, a afirmat un alt intervievat.

„Mâncarea noastră tradițională, foarte gustoasă, dar chiar tradițiile noastre sunt frumoase”, a declarat o tânără. Un alt respondent a completat: „Mămăliga, muzică, nunți”.

Printre răspunsuri s-au regăsit și repere istorice și culturale. Cetățenii au menționat „Ștefan cel Mare, mâncarea națională, limba română”, dar și locuri simbolice: „Orheiul Vechi, Soroca și Chișinăul, pentru că aici locuiesc de când sunt mică, aici m-am născut și asta e casa mea”.

 

Un alt element care definește Moldova, în opinia oamenilor, este spiritul comunitar. „Cu un spirit bun de dispoziție, de atitudine, pozitivism aș zice, sper bunătate și suport emoțional”, a subliniat o femeie.

„Vin, bineînțeles, vinul nostru este cel mai bun”, a completat o altă persoană.

Vox-ul realizat în cadrul campaniei „Moldova care ne unește” scoate în prim-plan legătura puternică a oamenilor cu tradițiile, dar și dorința ca Moldova să fie asociată cu bunăstarea și unitatea.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII