VIDEO ”Nu te masturba, mergi la luptă în Wagner”. Cum arată reclama pentru recruți, postată de Prigojin

16 Mart. 2023, 05:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Mart. 2023, 05:17 // Actual //  bani.md

Pe popularul site pentru adulți PornHub, a apărut o reclamă a grupării de mercenari „Wagner”, finanțat de Evgheni Prigojin, prin care se încearcă atragerea de cetățeni care să meargă să lupte în Ucraina, după cum scrie canalul de Telegram rosZMI.

Videoclipul arată jumătate din chipul unei femei cu o acadea rotundă în gură, care începe să spună: „Suntem cea mai incredibilă armată privată din lume. Recrutăm luptători din toată Rusia. Nu te masturba, mergi la luptă în Wagner”.

Mai mult, la sfârșit apare și un număr de telefon rusesc, iar un corespondent rosZMI i-a contactat. El a fost întâmpinat de un operator cu voce de bărbat, cu fraza: „Compania militară privată Wagner, bună ziua”, care a confirmat implicarea organizației lui Prigojin în distribuirea acestui videoclip pe internet.

„Recent, Wagner a avut probleme cu reclamele pentru recrutarea de noi mercenari. Marile rețele de publicitate rusești refuză plasarea lor. După începutul conflictului cu Ministerul Apărării de la Mosocva, Prigojin s-a trezit și el lipsit de oportunitatea de a reînnoi rândurile PMC în colonii penitenciare”, se spune în postare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Mart. 2026, 11:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2026, 11:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Escaladarea situației de securitate din regiunea Orientului Mijlociu și suspendarea sau restricționarea zborurilor comerciale din mai multe state afectează și cetățeni ai Republicii Moldova.

Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT) Moldova anunță că monitorizează constant evoluția situației, în baza informațiilor furnizate de agențiile de turism membre.

Potrivit datelor centralizate până în acest moment, aproximativ 157 de turiști moldoveni sunt blocați în Emiratele Arabe Unite, Qatar, Israel, Maldive, Tanzania și în alte state din regiune, inclusiv persoane care tranzitau prin EAU sau Qatar.

ANAT precizează că cifra vizează exclusiv turiștii agențiilor membre, iar numărul total al moldovenilor afectați ar putea fi mai mare.

Agențiile de turism sunt în contact direct cu turiștii și cu partenerii externi, iar situația este urmărită în timp real pentru identificarea soluțiilor de repatriere sau rerutare.

Pentru persoanele care au vacanțe programate în perioada imediat următoare, agențiile vor informa clienții privind eventualele modificări, reprogramări sau rambursări, în funcție de politicile companiilor aeriene și ale furnizorilor de servicii.

ANAT recomandă turiștilor: să mențină legătura cu agenția de turism sau compania aeriană, să verifice statutul zborurilor pe site-urile oficiale, să urmărească informațiile publicate de Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova și să respecte recomandările autorităților locale din statele în care se află.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!