Video Recean: Starea de urgență este un mecanism necesar pentru starea de urgență

16 Feb. 2023, 15:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Feb. 2023, 15:01 // Actual //  bani.md

Premierul desemnat, Dorin Recean a fost întrebat de deputat din blocul BCS, Adela Răileanu când urmează să fie ridicată starea de urgență în care se află Republica Moldova.

„Starea de urgență este un mecanism necesar pentru starea de urgență. Noi suntem în stare de urgență și imediat ce vor fi eliminate aceste riscuri vom elimina starea de urgență ca și mecanism de gestionare. Trebuie să asigurăm acest echilibru pentru gestionarea riscului pentru a avea o activitate normală. Trebuie să înțelegem care sunt probleme cu această stare de urgență. Starea de urgență este instrumentul constituțional pentru ca să acționăm prompt în situații volatile în situații de urgență. Noi trebuie să înțelegem ce e cu această stare de urgență și vom lucra ca să deminăm din această volatilitate și vom scoate această stare urgență”, a răspuns Recean.

Ultima dată starea de urgență a fost prelungită pentru 60 de zile și a fost votată de deputați în data de 12 februarie.

Republica Moldova se află în stare de urgență din 24 februarie 2022, de la invazia Rusiei în Ucraina. De atunci, Guvernul periodic a prelungit-o.

 

Realitatea Live

18 Aug. 2025, 10:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
18 Aug. 2025, 10:59 // Actual //  Ursu Victor

Prețurile petrolului au rămas în mare parte neschimbate, luni, după o scădere la începutul tranzacțiilor, întrucât Statele Unite nu au exercitat presiuni suplimentare asupra Rusiei pentru a pune capăt războiului din Ucraina prin măsuri de perturbare a exporturilor de petrol, scrie Reuters.

Contractele futures pentru țițeiul Brent au scăzut cu 6 cenți, sau 0,09%, la 65,79 dolari pe baril la ora 03:42 GMT, în timp ce țițeiul american West Texas Intermediate s-a situat la 62,82 dolari pe baril, în urcare cu 2 cenți, sau 0,03%.

Președintele american Donald Trump s-a întâlnit vineri în Alaska cu președintele rus Vladimir Putin și a făcut negocieri cu Moscova în privința căutării unui acord de pace.

Trump urmează să se întâlnească luni cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski și cu lideri europeni pentru a obține rapid un acord de pace care să pună capăt războiului.

Vineri, Trump a declarat că nu are nevoie imediată să ia în calcul tarife împotriva unor țări precum China, care cumpără petrol rusesc, dar că ar putea fi nevoit să facă acest lucru „în două sau trei săptămâni”, reducând astfel temerile privind o întrerupere a aprovizionării rusești.

China, cel mai mare importator de petrol din lume, este și cel mai mare cumpărător de petrol rusesc, urmată de India.

Investitorii urmăresc indiciile ce ar putea veni din partea președintelui Rezervei Federale, Jerome Powell, la reuniunea de la Jackson Hole din această săptămână, cu privire la traiectoria reducerilor de dobândă care ar putea împinge bursele la noi recorduri.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII