VIDEO Vitalie Scutelnic din Bălţi îşi dezvoltă afacerea datorită unui grant european

12 Aug. 2024, 10:39
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Aug. 2024, 10:39 // Actual //  bani.md

Vitalie Scutelnic din Bălţi gestionează compania AFLUX-PRIM, o afacere de producere a pieselor de interior şi exterior, unde are angajate aproximativ 50 de persoane. Bărbatul a obţinut un grant european nerambursabil, prin intermediul ODA, în valoare de 2 milioane de lei, cu ajutorul căruia şi-a procurat utilaje care îi permit să-şi dezvolte şi extindă afacerea.

Produsele fabricate sunt destinate atât pentru piața internă, cât și pentru export.

„Am achiziționat niște utilaje pentru prelucrarea metalului pentru a mări gama de produse pe care noi le producem. Utilajele au fost procurate și implementate, cred că fără ajutorul lor (n.r. grantul Uniunii Europene) era să fie destul de anevoios. Ne-au oferit o șansă destul de bună pentru a ne dezvolta. Suntem chiar foarte mulțumiți”, a precizat Vitalie Scutelnic.

Omul de afaceri va mai aplica la granturi europene. Mai mult, le recomandă și prietenilor săi să acceseze fonduri externe.

 

Istoria lui Vitalie Scutelnic face parte din campania lansată de Grupul de presă REALITATEA: „Moldova Alege Europa”, în care povestim despre afaceri lansate cu succes în Republica Moldova, susținute financiar de Uniunea Europeană.

Realitatea Live

03 Dec. 2025, 18:06
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
03 Dec. 2025, 18:06 // Slider //  Grîu Tatiana

Decizia Europei de a înceta să mai importe gaz rusesc şi de a achiziţiona surse de energie mai scumpe va accelera procesul de pierdere a poziţiei de lider economic de către Uniunea Europeană, a avertizat miercuri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Acesta a declarat că măsura „nu va face decât să accelereze procesul observat în ultimii ani de pierdere a potenţialului de leadership al economiei europene”. Peskov a subliniat că această decizie va transforma Europa într-un importator dependent de gaze semnificativ mai scumpe decât cele ruseşti, ceea ce va afecta inevitabil economia UE şi îi va reduce competitivitatea.

Uniunea Europeană a decis miercuri să oprească definitiv importurile de gaze din Rusia până în noiembrie 2027. Parlamentul European a precizat că achiziţiile de gaze naturale lichefiate se vor încheia până la 31 decembrie 2026, iar importurile prin conducte până la 1 noiembrie 2027.

Bruxellesul urmează să prezinte o propunere legislativă la începutul anului viitor. Acordul impune statelor membre să prezinte planuri naţionale de diversificare, cu excepţia statelor care deja nu mai cumpără combustibil rusesc, direct sau indirect, la intrarea în vigoare a noii reglementări. În plus, achiziţiile vor fi supuse unui regim de ‘autorizare prealabilă’, necesitând notificarea Comisiei cu cel puţin o lună înainte pentru gazele ruseşti şi cu cinci zile înainte pentru gazul care provine de la alţi producători.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII