Vor „zbura primele capete”! Natalia Gavriliță anunță primele demiteri

13 Iul. 2021, 10:31
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
13 Iul. 2021, 10:31 // Actual //  MD Bani

Vicepreședinta Partidului Acțiune și Solidaritate, Natalia Gavriliță, anunță că după ce se va decide asupra validării alegerilor din 11 iulie, PAS va prelua guvernarea și va propune mai multe reforme, inclusiv reforme instituționale, care prevăd demiteri ale administrațiilor instituțiilor de stat, scrie Realitatea.md.

Potrivit Nataliei Gavrilița, demiterile vor viza în primul rând instituțiile subordonate Parlamentului. „În primul rând vorbim despre Consiliul Concurenței, unde am văzut lipsă de acțiune și despre acest lucru a anunțat și președinta Maia Sandu.

De asemenea, și la Consiliul Coordonator al Audiovizualului. Cu toții am văzut cum au acționat ei în raport cu instituțiile mass-media, îndeosebi în campaniile electorale”, a declarat Natalia Gavriliță în cadrul emisiunii „Cutia Neagră” de la postul TV8.

De asemenea, vicepreședinta PAS spune că va cere un audit general al activității instituțiilor publice și că vor urma mai multe demiteri, acolo unde Agențiile sau alte instituții și-au demonstrat ineficiența.

Realitatea Live

15 Aug. 2025, 16:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Aug. 2025, 16:41 // Actual //  bani.md

Vicepreședintele Partidului „Respect Moldova”, Radu Burduja, a prezentat programul electoral al formațiunii pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie, document aprobat de Consiliul Politic Național și elaborat de echipa de profesioniști ai partidului.

Printre priorități, Burduja a menționat:

  • modernizarea armatei și a structurilor de securitate, cu respectarea neutralității constituționale;
  • un sistem echitabil de protecție socială, cu pensii mai mari, sprijin real pentru familiile cu copii și reducerea inegalităților;
  • relansarea economiei prin susținerea producătorilor locali, reindustrializare, modernizarea agriculturii și investiții în infrastructură, pentru locuri de muncă bine plătite.

Programul electoral propune alocarea a cel puțin 8% din PIB pentru sănătate, modernizarea spitalelor și asigurarea accesului echitabil la servicii medicale, protejând pacienții și cadrele medicale. În educație, se urmăresc școli moderne, profesori bine plătiți, digitalizare completă, protejarea școlilor rurale și adaptarea învățământului la cerințele pieței muncii.

Reforma justiției vizează independența instanțelor, eliminarea presiunilor politice și toleranță zero față de corupție, iar politica externă promovează parteneriate echilibrate, în interesul cetățenilor.

Pentru reducerea birocrației, formațiunea propune diminuarea numărului de ministere de la 16 la 9 și a deputaților de la 101 la 61, economiile urmând să fie redirecționate spre pensii și salariile din sănătate și educație.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII