FT: Kremlinul pregătește tăieri de cheltuieli civile pentru a hrăni mașina de război

07 Sept. 2025, 18:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Sept. 2025, 18:01 // Actual //  Ursu Victor

Reducerea veniturilor obținute din vânzarea de petrol și creșterea deficitului ar putea determina Moscova să taie unele cheltuieli non-militare din buget, scrie The Financial Times. Publicația notează că președintele Vladimir Putin se confruntă cu un „moment de alegere dificilă”, pe măsură ce presiunea asupra economiei de război a Rusiei se intensifică.

„În 2025 apar provocări care nu au existat până acum. Pentru prima dată, în buget există compromisuri reale”, a declarat pentru FT Janis Kluge, expert în economia Rusiei la Institutul German pentru Afaceri Internaționale.

Deși veniturile non-energetice au crescut cu 14% în termeni anuali în 2025, deficitul bugetar s-a adâncit, cheltuielile guvernamentale având un ritm mult mai accelerat. „În unele luni, cheltuielile s-au dublat sau chiar triplat… Este o strategie riscantă”, a avertizat un fost oficial guvernamental citat de FT.

La presiunile bugetare se adaugă și problemele structurale acumulate din 2022: criza acută de forță de muncă, dificultățile legate de plățile transfrontaliere din cauza sancțiunilor occidentale și inflația scăpată de sub control.

Astfel, potrivit analiștilor consultați de publicație, Kremlinul va fi nevoit să ia măsuri dureroase pentru a menține echilibrul între finanțarea războiului și cheltuielile civile, riscând însă să afecteze sectoare esențiale pentru populație.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Ian. 2026, 10:01
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Ian. 2026, 10:01 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Republicii Moldova au continuat să crească la începutul anului 2026 și au depășit pragul de 5,11 miliarde de euro, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei.

La data de 16 ianuarie 2026, activele oficiale de rezervă au constituit 5,113 miliarde euro, în creștere față de 9 ianuarie 2026, când acestea se situau la 5,104 miliarde euro, și față de 2 ianuarie 2026, când nivelul rezervelor era de 5,097 miliarde euro.

Comparativ, la 31 decembrie 2025, rezervele valutare se cifrau la 5,104 miliarde euro, iar pe parcursul lunii decembrie 2025 acestea au oscilat între 5,087 miliarde euro (26 decembrie) și 5,090 miliarde euro (19 decembrie).

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere revine rezervelor valutare în valută convertibilă, care la 16 ianuarie 2026 au însumat 5,095 miliarde euro. Din această sumă, aproximativ 4,52 miliarde euro au fost plasate în valori mobiliare, iar circa 579 milioane euro reprezentau disponibilități și plasări la termen, majoritatea acestora fiind deținute la alte bănci centrale, Banca Reglementelor Internaționale și Fondul Monetar Internațional.

Poziția de rezervă la FMI s-a menținut la un nivel modest, de circa 5,9 milioane euro, în timp ce deținerile de aur monetar au ajuns la 9,46 milioane euro, în creștere față de finalul anului 2025. De asemenea, valoarea drepturilor speciale de tragere (DST) a urcat la început de 2026, până la 9,2 milioane euro, de la niveluri sub 2 milioane euro înregistrate la sfârșitul anului trecut.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!