În 1999, Warren Buffett a fost întrebat cum poți deveni atât de bogat ca el. Sfaturile sunt valabile și astăzi

27 Iul. 2021, 12:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
27 Iul. 2021, 12:53 // Au Bani //  MD Bani

Dacă vrei să fii la fel de bogat ca Warren Buffett, nu aștepta ca să începi. Acesta este sfatul pe care titanul investitor la împărtășit în 1999 la adunarea anuală a acționarilor Berkshire Hathaway, când a fost întrebat cum poți câștiga 30 de miliarde de dolari, ceea ce era aproximativ averea sa netă la acea vreme.

Buffett, în vârstă de 68 de ani – a cărui avere a crescut de atunci până la peste 100 de miliarde de dolari – a spus că dobânda compusă este cel mai bun prieten al investitorului și a comparat construirea bogăției prin interes cu rularea unui bulgăre de zăpadă pe un deal.

„Începe devreme”, spuse Buffett. „Am început să construiesc acest mic bulgăre de zăpadă în vârful unui deal foarte lung. Trucul pentru a avea un deal foarte lung este fie să începi foarte tânăr, fie să trăiești pentru a fi foarte bătrân. ”

Oracolul din Omaha a spus că, dacă ar fi absolvit facultatea în 1999 și ar trebui să investească 10.000 de dolari, s-ar gândi serios unde și-ar băga banii.

„Probabil că m-aș concentra asupra companiilor mai mici, deoarece aș lucra cu sume mai mici și există mai multe șanse ca ceva să fie trecut cu vederea în acea arenă”, a explicat Buffett, spunând că va începe să examineze companiile alfabetic și să lucreze de acolo.

Investitorii, a explicat Buffett, trebuie să se descurce singuri și să se bazeze pe propriile cunoștințe și intuiție atunci când caută întreprinderi promițătoare în care să investească. El a adăugat că investitorii pricepuți ar face tot posibilul să „învețe ceea ce știu și ce nu” și să acționeze „Foarte viguros” când văd ceva ce consideră a fi o bună oportunitate.

„Nu poți să cauți în jur ca oamenii să fie de acord cu tine”, a spus Buffett despre investirea banilor. „Nu poți căuta în jur ca oamenii să știe chiar despre ce vorbești.”

Pentru a construi avere, investitorii ar trebui să „cumpere în mod constant un fond cu indice S&P 500 cu preț redus”, a spus Buffett în 2017.

Totuși, Buffett a spus că aspirarea la câștig de 30 de miliarde de dolari este inutilă și a spus recent că dimensiunea averii sale este „de neînțeles”.

„Banii fac foarte puține diferențe după un nivel moderat”, a spus el.

El a continuat: „Dacă mi-ați cere să schimb un procent foarte semnificativ din valoarea mea netă, fie pentru câțiva ani în plus din viața mea, fie să pot face în acei ani ceea ce vreau să fac, aș face-o într-o secundă. ”

06 Aug. 2026, 21:27
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Aug. 2026, 21:27 // Actual //  Ursu Victor

Fostul premier Ion Sturza consideră că reforma bugetar-fiscală propusă de Guvern este, în ansamblu, una echilibrată, cu un impact pozitiv asupra veniturilor bugetare, chiar dacă efectele reale vor depinde de evoluția economiei și de comportamentul contribuabililor.

Într-o analiză publicată pe rețelele Facebook, Sturza afirmă că proiectul, conceput inițial pentru a aduce mai mulți bani la buget, s-a transformat într-o reformă „aproape neutră” din punct de vedere fiscal. Potrivit calculelor sale, unele măsuri vor reduce veniturile bugetare cu aproximativ 1,5–1,8 miliarde de lei, însă alte modificări vor genera încasări suplimentare de 3,5–4,3 miliarde de lei, ceea ce ar însemna un câștig net de 1,5–2,5 miliarde de lei.

Fostul premier estimează că majorarea scutirii personale va diminua veniturile bugetului cu circa 800 de milioane de lei, iar extinderea facilităților pentru profitul reinvestit cu încă 150–200 de milioane de lei. În același timp, majorarea impozitului pe dividende și câștigurile de capital, accizele mai mari la produsele considerate „vicii”, acciza la motorină, taxa suplimentară pe profitul băncilor, majorarea TVA pentru sectorul HoReCa și taxarea coletelor poștale ar urma să compenseze aceste pierderi și să aducă venituri suplimentare.

„Modest, dar totuși pe plus. Nu este o reformă extractivă, dar nici un mare stimulent pentru economie”, a remarcat Ion Sturza.

Totodată, el avertizează că estimările sunt teoretice și că rezultatele finale vor depinde de reacția economiei. În opinia sa, dacă economia va răspunde pozitiv, reforma ar putea aduce în următorii doi-trei ani încă 1,5–2 miliarde de lei la buget. În schimb, dacă vor scădea consumul, vor crește contrabanda sau băncile își vor reduce profitul impozabil prin optimizări fiscale, efectul asupra veniturilor bugetare ar putea deveni aproape neutru.

Sturza observă și o contradicție în filosofia reformei. Deși apreciază că aceasta este aliniată practicilor europene, fostul premier consideră că majorarea impozitării dividendelor și a câștigurilor de capital reduce atractivitatea investițiilor și randamentul capitalului, ceea ce nu reprezintă cel mai puternic argument pentru atragerea investitorilor.

În același timp, Ion Sturza apreciază modul în care Guvernul a comunicat reforma, afirmând că aceasta a fost prezentată „ca la carte”, prin accentul pus pe taxarea băncilor și a produselor cu accize majorate, ceea ce, în opinia sa, demonstrează „o altă formă de comunicare și o maturitate politică a tehnocrației moldovenești”.

În final, fostul premier le recomandă atât susținătorilor, cât și criticilor reformei să nu se grăbească cu concluziile, apreciind că actualul pachet fiscal reprezintă „o variantă acceptabilă pentru aproape toți”, neutră din punct de vedere politic și cu potențial de a avea un impact economic și social pozitiv.