(VIDEO) De ce moldovenii apelează la credite? Ce spune trainerul de finanțe personale Daniela Secinschii

27 Iun. 2022, 16:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
27 Iun. 2022, 16:08 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Datele Băncii Naționale arată că, în anul 2021, creditarea persoanelor fizice a explodat, ceea ce înseamnă că tot mai mulți moldoveni au apelat la credite. Nici creșterea inflației nu-i oprește pe moldoveni să acceseze credite. În cadrul emisiunii „10 LEI”, trainerul de finanțe personale Daniela Secinschii a prezentat cele mai importante motive care îi face pe oameni să apeleze la un credit.

Invitata emisiunii 10 LEI explică acest fapt prin promovarea excesivă a companiilor de creditare, în special, pe rețelele de socializare. De asemenea, în cazul în care oamenii nu au alte surse de împrumut cum ar fi familia sau prietenii sunt nevoiți să acceseze un credit pentru a-și satisface nevoile și dorințele personale.

„Pe noi pandemia ne-a afectat, unii au rămas fără job și astfel au rămas în minus, dar cheltuielile continuă să apară. Noi de undeva trebuie să luăm bani, dacă nu are de unde să împrumute, dacă nu are cine să-l ajute el apelează la un credit bancar. Mai există un alt factor important. Probabil ați observat că promovările creditelor sunt foarte active. Foarte des întâlnim reclame la televizor despre companiile de creditare. De asemenea, promovarea este intensă și pe rețelele de socializare. Aceste oferte sunt foarte ademenitoare, aș spune eu, apăsând pe nevoile noastre, pe dorințe sau probleme.”

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!