Primarul General al Chișinăului, Ion Ceban – invitatul emisiunii Rezoomat!

15 Iul. 2022, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Iul. 2022, 17:49 // Actual //  bani.md

Chișinăul a intrat sub cod portocaliu de COVID-19! Avertizarea a fost instituită  de către  Comisia Extraordinară de Sănătate Publică Chișinău în legătură cu numărul în creștere de cazuri de COVID-19.

Astfel, masca de protecție devine obligatorie în instituțiile medico-sanitare de toate categoriile din municipiul Chișinău. De asemenea, autoritățile din sănătate ale capitalei recomandă cetățenilor purtarea măștilor de protecție în transportul public și spațiile publice închise aglomerate. Cât de pregătită este capitala pentru un nou val de infectări, aflăm în această seară în timpul emisiunii Rezoomat.

Invitatul moderatoarei Ileana Pîrgaru este primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban.

În timpul emisiunii va fi abordat și subiectul majorării tarifului la gazele naturale și mecanismul de compensare parțială a acestuia pentru cetățenii din Chișinău. De asemenea, va fi analizat impactul majorării tarifelor pentru călătoria în transportul public.

Emisiunea va fi difuzată astăzi, 15 iulie,  ora 20:00 la RLIVE TV și pe platformele www.realitatea.mdwww.rlive.md. RLIVE TV este distribuit de majoritatea rețelelor de cablu și IPTV din țară, având o acoperire pe țară de 82%.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!