Myanmar a decis să cumpere petrol din Rusia. Consecințele unei hotărâri controversate

20 Aug. 2022, 15:58
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Aug. 2022, 15:58 // Actual //  bani.md

În ciuda sancțiunilor și boicoturilor asupra invaziei în Ucraina, Rusia a reușit să aibă noi clienți pentru produsele sale energetice. De data aceasta, Myanmar se alătură liniei pentru a cumpăra petrol rusesc, potrivit Reuters și Bloomberg.

„Ne propunem să cumpărăm petrol la un preț ieftin din țara de unde îl putem obține rapid”, a declarat purtătorul de cuvânt al armatei din Myanmar, Zaw Min Tun, pentru Bloomberg. El a spus că șeful militar Min Aung Hlaing a încheiat un acord cu Rusia în timpul unei călătorii la Moscova în iulie.

Myanmarul este condus de armată de când guvernul său civil a fost răsturnat printr-o lovitură de stat în februarie 2021. De atunci, junta a fost lovită de sancțiunile SUA și ale Uniunii Europene. La mai bine de un an de la lovitura de stat, protestele civile continuă să zguduie țara.

La fel ca multe economii din întreaga lume, Myanmar a fost lovit de inflația vertiginoasă, inclusiv de prețul combustibililor. În ultima săptămână, benzinăriile din anumite părți ale Myanmarului au fost forțate să se închidă din cauza lipsei de combustibil.

Rusia a fost lovită de sancțiuni uriașe din partea Occidentului de când a invadat Ucraina în februarie. Pentru a atenua impactul vânzărilor mai scăzute de energie către Europa, președintele Vladimir Putin a vândut către alte piețe, inclusiv Asia. În aprilie, Rusia a declarat că este pregătită să vândă petrol „țărilor prietene” la „orice preț”.

Myanmar este ultima dintr-o listă de țări afectate de criză, inclusiv Sri Lanka și Laos, care caută în mod activ petrolul rusesc. India și China au preluat încărcături de petrol din Rusia. Chiar și așa, este puțin probabil ca Moscova să poată găsi cumpărători pentru tot petrolul pe care l-ar fi vândut UE, a declarat Henning Gloystein, directorul pentru energie, climă și resurse al Grupului Eurasia.

Rusia și Myanmar au creat legături mai strânse. La începutul acestei luni, ministrul rus de externe Serghei Lavrov a fost în Myanmar într-o vizită oficială. Rusia este un furnizor important de arme pentru Myanmar, potrivit Business Insider.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

25 Iun. 2026, 16:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Iun. 2026, 16:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Comisia de selectare a candidatului pentru funcția de director general al S.A. „Moldtelecom” a admis în etapa următoare a concursului doi candidați. Este vorba de actualul director general interimar al companiei, Viorel Motorniuc, și fostul director B2B și ICT al Orange Moldova, Andrei Preașcă.

Agenția Proprietății Publice (APP) a anunțat că, până la expirarea termenului de depunere a dosarelor, au fost înregistrate doar două candidaturi, iar ambele au fost declarate eligibile pentru continuarea concursului.

Viorel Motorniuc conduce interimar Moldtelecom din ianuarie 2024, după plecarea fostului director general Alexandru Ciubuc. Anterior, acesta a fost consilier în cadrul Agenției Proprietății Publice și consilier economic al prim-ministrului, iar în sectorul privat a ocupat funcții de conducere la Orhei-Vit, Bemol Retail și alte companii din domeniul comercial.

Contracandidatul său, Andrei Preașcă, vine din mediul privat, cu peste două decenii de experiență în industria telecom. Acesta a activat timp de aproximativ 24 de ani în cadrul Orange Moldova, unde a ocupat funcția de director B2B Sales & ICT și a fost membru al Consiliului de Administrație. Potrivit CV-ului său, Preașcă a coordonat dezvoltarea serviciilor destinate clienților corporativi și proiecte de transformare digitală, având responsabilități directe asupra performanței financiare a segmentului business.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!