Ce spune Air Moldova despre incidentul cu avionul pe aeroportul Domodedovo

18 Mai 2021, 13:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
18 Mai 2021, 13:25 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Reprezentanții Air Moldova confirmă incidentul care a avut loc pe aeroportul Domodedovo, însă menționează că zborul a fost fără pasageri, din cauza restricțiilor asociate pandemiei.

„La aterizare, secțiunea de coadă a aeronavei „Airbus 321” a intrat în contact cu banda de aterizare. Acest incident s-a produs din cauza vântului puternic ce a început în timpul aterizării, iar avionul a intrat într-o zonă de microvârtejuri, din cauza căreia a fost forțat să utilizeze manevră repetată de aterizare. Prejudiciul nu este grav”, spun reprezentanții companiei.

Totodată, Air Moldova dă asigurări că incidentul a avut loc nu din vina piloților, ci din cauza unui factor natural.

„Din cauza restricțiilor asociate pandemiei, zborul 9U171 a fost fără pasageri și a zburat la Domodedovo pentru a transporta pasageri în Republica Moldova. În urma incidentului toți pasagerii au fost transportați in maxima siguranța. De asemenea, pasagerilor li s-a oferit mâncare și băuturi”, au menționat reprezentanții într-un comunicat de presă.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!