Epoca de aur a economisirii s-a încheiat! Depozitele moldovenilor din bănci s-au redus cu 5,4% în doar o lună

22 Aug. 2023, 12:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
22 Aug. 2023, 12:02 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

În luna iulie 2023, piața depozitelor bancare a înregistrat anumite schimbări, potrivit datelor furnizate de Banca Națională a Moldovei (BNM). Depozitele noi atrase la termen s-au diminuat cu 5,4% față de luna iunie 2023, ajungând la suma de 3,2 miliarde de lei.

Depozitele atrase în moneda națională au continuat să ocupe o parte semnificativă, reprezentând 65,2% din totalul depozitelor atrase în luna iulie. Cu toate acestea, această categorie de depozite a înregistrat o scădere de 3,9% față de luna precedentă.

Rata medie nominală la depozitele noi atrase în moneda națională a scăzut cu 1,21 puncte procentuale, ajungând la 5,08%, în timp ce rata medie pentru depozitele în valută a scăzut ușor cu doar 0,05 puncte procentuale, atingând 2,54%.

Din perspectiva termenelor de plasare, depozitele cu termene de la 6 până la 12 luni au constituit cea mai mare pondere, reprezentând 43,7% din totalul depozitelor la termen. Depozitele atrase de la persoanele fizice au reprezentat 37,5% din total.

Depozitele persoanelor fizice au scăzut cu 5,8% în comparație cu luna precedentă, ajungând la 2,5 miliarde de lei. Rata medie la depozitele atrase în moneda națională de la persoanele fizice a scăzut cu 1,40 puncte procentuale, ajungând la 5,25%, iar rata medie pentru depozitele în valută a scăzut cu 0,20 puncte procentuale, ajungând la 2,62%.

În iulie 2023, depozitele în moneda națională ale persoanelor juridice s-au majorat cu 6,2%, ajungând la 446,6 milioane lei, în timp ce depozitele în valută ale acestora au scăzut cu 21,8%, ajungând la 185,2 milioane lei. Rata medie la depozitele atrase în moneda națională de la persoanele juridice a scăzut cu 0,31 puncte procentuale, ajungând la 4,47%, în timp ce rata medie pentru depozitele în valută s-a majorat cu 0,47 puncte procentuale, ajungând la 2,13%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Nov. 2025, 08:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Nov. 2025, 08:01 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea asista în curând la o ajustare în jos a tarifelor la gaz. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat la RLive că există deja semnale clare care indică o posibilă reducere, însă decizia finală aparține Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), care urmează să prezinte datele oficiale.

Potrivit ministrului, premizele pentru o recalculare a tarifelor sunt vizibile. „Ceva premise de ajustare a prețurilor la gaze se întrevăd”, a afirmat Junghietu, precizând însă că poziția finală va fi exprimată abia după ce ANRE va analiza toate cifrele și va realiza calculele necesare. „O să se expună în momentul în care o să aibă deja cifrele de la ANRE și o să poată să facă calcule. Dar din ce vedem și noi, există semnale că, cel puțin pe tarifurile de gaze, o să fie o reajustare”, a mai declarat acesta.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif reglementat de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII