Topul copiilor care s-au îmbogățit din munca lor. Cum au reșit să obțină averi de milioane

02 Iun. 2021, 05:10
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
02 Iun. 2021, 05:10 // Au Bani //  MD Bani

Trăim în perioada în care Internetul a schimbat multe dintre obiceiurile oamenilor. În aceste perioade există o mulțime de platforme care îți pot aduce bani, iar copii nu ezită să profite de ele pentru a face milioane. Acești copii au reușit să se îmbogățească din munca lor.

La doar câțiva ani acești copii au reușit să devină vedete și să câștige chiar mai mult de cât părinții lor.

Topul copiilor care s-au îmbogățit din munca lor

1. Ryan Kaji

La vârsta de doar 9 ani, Ryan Kaji e deja milionar. Copilul obține banii din canalul lui de Youtube, numit Ryan’s World, unde distribuie clipuri în care apare alături de părinții lui și de surorile sale gemene.

În 2020, Forbes l-a desemnat cel mai bine plătit creator de conținut de pe YouTube.

2. Matthew David Morris

Cunoscut sub numele de MattyBRaps sau MattyB, copilul areușit să adune o avere din conținutul clipurilor pe care le încarcă pe YouTube. Acesta înregistrează remixuri ale unor piese originale. Primul clip la publicat când avea doar 7 ani, adică în 2010. În doar 4 ani, canalul său a atras un miliard de vizualizări.

Averea sa este estimată la 3 milioane de dolari.

3. Johnson Moziah Bridges

Moziah Bridges și-a creat propria companie, numită Mo’s Bows, la vârsta de 9 ani.  Averea copilului provine din vânzarea de papioane, cravate și alte accesorii.

În doar 6 ani, compania a vândut produse în valoare de peste 6 sute de mii de dolari.

O mențiune separată în acest top merge și la cel mai cunoscut vlogger, creator de conținut sau cum vrei tu să-i zici: Selly. Deși a depășit vârsta majoratului de ceva vreme, Andrei Șelaru a ajuns cunoscut pe YouTube. Clipurile sale au adunat peste 700 de miliarde de vizualizări și peste 3 milioane de abonați, motiv pentru care e cel mai cunoscut influencer de la ora actuală, scrie Playtech.

Deși averea sa nu este făcută publică la sigur este impunătoare.

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:16 // Actual //  bani.md

Un pretins buletin de vot, unde ștampila VOTAT este aplicată în dreptul unui concurent electoral, circulă în mediul online de câteva zile. În context, Comisia Electorală Centrală (CEC) susține că imaginea este trucată, iar buletinul de vot fals. Scopul acestor imagini, potrivit autorității electorale, este de a induce în eroare alegătorii și de a submina încrederea în procesul electoral.

„Astfel de acțiuni fac parte din campanii ostile de manipulare și antagonizare a societății”, mai adaugă CEC într-o declarație oficială.

Precizările Comisiei Electorale Centrale

Modelul oficial al buletinului de vot se aprobă exclusiv prin hotărârea Comisiei Electorale Centrale, după înregistrarea tuturor concurenților electorali. Precizăm că astăzi, 19 august, este ultima zi când pot fi depuse cereri pentru înregistrarea candidaților la funcția de deputat.

Tipărirea buletinelor de vot se realizează numai în condițiile și termenele stabilite de legislația electorală, într-un proces transparent, cu participarea observatorilor, mass-media și a concurenților electorali.

„Comisia Electorală Centrală condamnă ferm răspândirea de falsuri, imagini trucate și tentative de manipulare și îndeamnă cetățenii să se informeze doar din surse oficiale. Totodată, adresăm un apel către mass-media să manifeste responsabilitate și să evite difuzarea materialelor neverificate, în special a celor care prezintă indicii de fals informatic.

Atenționăm că răspândirea unor informații trucate servește intereselor celor care doresc un proces electoral denaturat, dominat de emoții și decizii impulsive, și nu de libera exprimare a voinței alegătorilor”, comunică CEC.

Actele pentru înregistrarea în cursa electorală pot fi depuse până pe 19 august, iar campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII