Angajații unei companii sunt plătiți pentru a-și da demisia

16 Sept. 2022, 11:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
16 Sept. 2022, 11:11 // Bani și Afaceri //  MD Bani

O companie de marketing din SUA a declarat că va plăti angajații pentru a demisiona și va oferi, de asemenea, o creștere salarială de 10% în perioada de preaviz în schimbul plecării din companie, scrie NDTV.

Din momentul în care un angajat ne anunță decizia sa de a părăsi Gorilla și că se află în căutarea unui nou loc de muncă, orice angajat cu normă întreagă care ne dă un preaviz de cel puțin șase săptămâni va beneficia de o creștere salarială de 10% pentru restul timpului petrecut la Gorilla. Solicităm ca aceștia să plece în termen de trei luni. Și promitem, „fără resentimente”, a scris fondatorul companiei pe LinkedIn.

Potrivit antreprenorului, de această acțiune vor beneficia acei lucrători care se simt prinși în companie.

„Acest lucru îi încurajează pe oamenii noștri să facă ceva diferit dacă se simt blocați sau în locul nepotrivit. De asemenea, ne dă timp să ne pregătim pentru modul în care vom merge mai departe. Este mult mai bine decât sprintul normal de două săptămâni”, a spus el.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!