Apple își schimbă domeniul de activitate. Spre ce se va orienta acum gigantul tehnologic

17 Iun. 2021, 12:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
17 Iun. 2021, 12:32 // Bani și Afaceri //  MD Bani

CEO-ul Apple, Tim Cook, a declarat că cea mai mare contribuție a companiei pentru rasa umană va fi în domeniul sănătății.

Gigantul din domeniul tehnologic a avut mai multe inițiative de a îmbunătăți sistemul de sănătate din SUA. Una dintre acestea este angajarea de medici, care tratează toți oamenii din companie, la clinici proprii.

Chiar dacă va continua cu domeniul tehnologiei, Apple vrea să se orienteze mai mult spre sănătate și fitness. Vedem aceste lucruri și la noul Apple Watch, care pune mare accent pe aceste două funcții. Compania a dezvoltat chiar și o nouă aplicație pentru dispozitivele sale, care va fi disponibilă începând cu această toamnă – The Health. Aplicația va oferi informații utile, cu diagnostice (orientative), precum și alți parametrii importanți, care, potrivit Apple, va ajuta utilizatorii să fie într-o stare fizică optimă. Datele din aplicație vor putea chiar fi transmise mai departe către alți utilizatori sau către medici – totul pentru a înțelege mai bine schimbările din stare de sănătate, scrie Aleph News.

Un purtător de cuvânt din partea Apple a declarat că acesta este doar începutul, iar integritatea datelor reprezintă nucleul pe care se bazează progresul companiei. Acesta a dat drept exemplu modul în care ceasurile lor trimiteau notificări utilizatorului pe telefon dacă existau schimbări importante în pulsul acestuia (BPM), și cum această funcție a îmbunătățit – direct sau indirect – sănătatea utilizatorilor.

Aceste eforturi vin pe fondul eșecurilor din trecut al altor companii mari, precum Amazon, în acest domeniu. Este de notat faptul că, sub comanda lui Tim Cook, Apple și-a mărit bugetul de cercetare și dezvoltare până la 20 de miliarde de dolari anual. Acești bani au fost investiți în progresul companiei în domenii precum sănătate, mașini autonome și realitate augmentată – semn că Apple se gândește la viitor. Nu vrea să rămână un simplu producător de telefoane, ci să creeze un ecosistem cât mai mare, care să influențe într-un mod pozitiv viitorul omenirii.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!