Bancherii sunt tot mai zgârciți cu dobânzile la depozite

24 Iul. 2023, 16:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
24 Iul. 2023, 16:32 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Moldovenii au economist în bănci în luna iunie 3,3 miliarde de lei, cu 8,7% mai mult față de luna precedentă, arată datele Băncii Naționale a Moldovei.

Rata medie nominală la depozitele noi atrase în moneda națională s-a diminuat cu 1,35 puncte procentuale comparativ cu luna precedentă și a constituit 6,29 la sută. Iar rata medie nominală la depozitele în valută s-a majorat cu 0,43 puncte procentuale, constituind 2,59 la sută.

Populația a economist în bănci 2,7 miliarde de lei, în creștere cu 18,3 la sută comparativ cu luna precedentă.

Rata medie la depozitele atrase în moneda națională de la persoanele fizice, comparativ cu luna precedentă,  s-a micșorat cu 1,63 puncte procentuale până la nivelul de 6,65 la sută. În același timp, rata medie la depozitele atrase în valută s-a majorat cu 0,32 puncte procentuale și a constituit 2,82 la sută.

În iunie 2023, comparativ cu luna precedentă, depozitele în moneda națională ale persoanelor juridice s-au diminuat cu 16,4 la sută, iar depozitele în valută s-au diminuat cu 22,3 la sută, respectiv. Depozitele în moneda națională ale persoanelor juridice au constituit 420,4 milioane lei, iar cele în valută – 236,9 milioane lei.

Rata medie la depozitele atrase în moneda națională de la persoanele juridice, comparativ cu luna precedentă,  s-a micșorat cu 0,99 puncte procentuale până la nivelul de 4,78 la sută. În același timp, rata medie la depozitele atrase în valută s-a majorat cu 0,42 puncte procentuale și a constituit 1,66 la sută.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Mart. 2026, 15:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Mart. 2026, 15:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Aeroportul Internațional Chișinău este perceput de vizitatorii străini drept unul „compact și confortabil”, însă experiența la sosire și plecare este umbrită de o serie de probleme semnalate frecvent în postări online.

Potrivit opiniilor exprimate de turiști, infrastructura aeroportului este apreciată pentru dimensiunea redusă și orientarea ușoară, fiind considerat „unul dintre cele mai plăcute din Europa”.

Cu toate acestea, criticile vizează în special serviciile și organizarea din exteriorul și interiorul terminalului.

Una dintre cele mai deranjante situații pentru vizitatori este prezența taximetriștilor neautorizați, care iau cu asalt pasagerii imediat după ieșirea din terminal. Aceștia descriu fenomenul drept „necivilizat” și spun că ar fi necesar un sistem clar de preluare a clienților, similar celor din alte aeroporturi europene.

De asemenea, este criticată amplasarea zonelor pentru fumat chiar la intrările principale, unde pasagerii sunt nevoiți să traverseze „nori de fum” imediat după sosire sau înainte de plecare.

Situația este calificată drept „inacceptabilă” pentru standardele actuale.

Un alt punct sensibil este casa de schimb valutar situată în zona de ieșire, despre care turiștii afirmă că oferă un curs „ dezavantajos”, care induce în eroare persoanele care ajung pentru prima dată în Republica Moldova. În contrast, alte puncte de schimb cu rate mai corecte ar fi slab semnalizate.

Nemulțumiri apar și în zona plecărilor, unde vizitatorii menționează existența unui singur local de alimentație, care generează cozi mari și practică prețuri ridicate. În același timp, lipsa automatelor de cafea după controlul de securitate este considerată un inconvenient.

Probleme sunt semnalate și în ceea ce privește transportul public: stațiile ar fi slab marcate, fără orare afișate clar, iar denumirile pot crea confuzie pentru străini. Totodată, lipsa unei camere de depozitare a bagajelor este văzută la fel drept ca un minus.