Blue Air va relua zborurile din 10 octombrie

09 Sept. 2022, 15:58
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
09 Sept. 2022, 15:58 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Blue Air a anunțat vineri, 9 septembrie, într-un comunicat de presă, că va relua zborurile începând cu 10 octombrie. În prezent, compania nu dispune de fondurile necesare pentru a plăti combustibilul și celelalte cheltuieli operaționale. Zborurile Blue Air au fost întrerupte din 6 septembrie, în urma popririi pe conturile companiei.

În comunicat, Blue Air le cere scuze pasagerilor și mulțumește companiei TAROM pentru ajutorul oferit la repatrierea călătorilor, premierului Nicolae Ciucă, dar și ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu.

„Societatea nu dispune în acest moment de fondurile necesare plății combustibilului și celorlalte cheltuieli operaționale, necesare pentru zborurile planificate începând cu data de 12 septembrie”, anunță compania aeriană.

Blue Air a anunțat pe 6 septembrie că toate zborurile operate din România au fost suspendate și că măsura este valabilă până pe 12 septembrie. Compania low-cost a acuzat poprirea tuturor conturilor, iar decizia Blue Air a generat haos pe aeroporturi.

Pe 7 septembrie, Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a anunțat că a suspendat poprirea conturilor și că a stabilit eșalonarea datoriei la stat pe 12 luni. În aceeași zi, Blue Air a transmis că va relua zborurile, fără să precizeze când.

Compania are peste 28 de milioane de lei datorie la AFM, sute de mii de plângeri din partea clienților și a primit o amendă record de la ANPC, în iulie, de două milioane de euro, scrie libertatea.ro.

21 Iul. 2026, 16:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Iul. 2026, 16:42 // Actual //  Grîu Tatiana

Administrația Națională a Drumurilor (AND) a lansat licitația pentru construcția a 5,2 kilometri de trotuare pietonale în șapte localități din raioanele Briceni, Drochia, Ocnița, Șoldănești, Ialoveni, Nisporeni și UTA Găgăuzia. Valoarea estimată a contractelor este de 9 565 998 de lei, fără TVA, ceea ce înseamnă că, raportat la lungimea totală a sectoarelor incluse în proiect, investiția ajunge la aproximativ 1 840 de lei pentru fiecare metru liniar de trotuar.

Lucrările sunt împărțite în două loturi. Primul, în valoare de 6,16 milioane de lei, include trotuare în orașele Briceni, Drochia și Otaci, precum și în satul Răspopeni din raionul Șoldănești. Cel de-al doilea lot, estimat la 3,41 milioane de lei, vizează localitățile Suruceni din raionul Ialoveni, Vulcănești din raionul Nisporeni și municipiul Ceadîr-Lunga.

Cele mai ample lucrări sunt prevăzute în Otaci, unde va fi amenajat un trotuar de aproximativ 1,5 kilometri, și în Drochia, unde va fi construit un sector de circa 1,37 kilometri. Alte trotuare vor fi construite în Briceni, Răspopeni, Suruceni, Vulcănești și Ceadîr-Lunga, cu lungimi cuprinse între câteva sute de metri și aproape 700 de metri.

Potrivit caietelor de sarcini, proiectele nu presupun doar pavarea trotuarelor. Constructorii vor demola porțiunile deteriorate de asfalt și bordurile existente, vor efectua săpături și vor transporta materialele rezultate, după care vor executa fundația din piatră spartă și vor monta borduri noi din beton. Trotuarele vor fi pavate cu dale din beton de 6 centimetri grosime, iar în apropierea acestora vor fi amenajate accese către instituțiile de interes public și vor fi consolidate zonele verzi.

Documentația mai prevede lucrări suplimentare în anumite localități. La Răspopeni va fi amenajată o alveolă pentru stația de transport public, cu platformă asfaltată și lucrări de consolidare a terenului, iar la Ceadîr-Lunga vor fi executate și șanțuri pentru evacuarea apelor pluviale, pe lângă reconstrucția trotuarului.

Operatorii economici interesați pot depune ofertele până la 11 august 2026, ora 10:00, urmând ca după desemnarea câștigătorilor să înceapă lucrările pe sectoarele incluse în proiect.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!